• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I po srpskim domovima se sad meri otrovni radon

U Srbiji je počelo merenje nivoa radioaktivnog gasa radona, što do sada nikada nije rađeno, izjavio je danas direktor Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije Slađan Velinov.


Velinov je Tanjugu rekao da je u okviru programa takozvanog mapiranja radona podeljeno 6.000 detektora kojima će se meriti nivo tog gasa.

Traže se pare za kartone medicinskog zračenja

Velinov je ukazao da je ta agencija pokrenula nekoliko projekata sa Međunarodnom organizacijom za atomsku energiju, a između ostalog, aplicirala je i za novac za uvođenje radijacionih kartona kako bi se pacijentima ali i profesionalno izloženim licima pomoglo da znaju koliko doza zračenja su primili prilikom snimanja.

On je precizirao da je mapiranje radona nedavno počelo i da je Srbija do sada bila "crna rupa mapiranja radonom", jer samo u njoj, u odnosu na sve okolne zemalje, nisu rađene te kontrole.

"Cilj ove kampanje je da se sprovede mapiranje radona u Srbiji, kao i da se odredi radiološka izloženost ovom gasu u boravišnim prostorijama jer se tako čuva zdravlje ukućana", ukazao je on.

Objašnjavajući proceduru, Velinov je kazao da se to može obaviti u stanovima na prizemlju ili prvom spratu, da merenje traje od tri do šest meseci i da se onda uređaj daje stručnjacima na očitavanje na osnovu čega se vidi da li ima prisustva radona.

"Onda se daju preporuke, uklanjanje radona se jednostavno rešava tako što se otvori prozor, malo više provetrava prostorija ili ako postoje neke rupe u stanu one se zatvore", kazao je Velinov.

OSTALO JOŠ 726 "ZRAČEĆIH" GROMOBRANA

Velinov je takođe ukazao da je inspekcija obišla 1.200 lokacija i popisala mesta gde postoje gromobrani, ističući da je ostalo 726 koji moraju biti skinuti u narednom periodu.
Kako je kazao, trenutno se traži pomoć donatora da se oni uklone.

"Gromobrani su smešteni onako kako je propisano i tako kako se sada nalaze nisu opasni, opasni su ako ih neko neovlašćeno skine ili baci negde, a ne znamo gde", kazao je Velinov i dodao da je važno da ih skinu stručna lica.

Velinov je kazao da je 80-ih godina prošlog veka ugrađeno 4.000 radioaktivnih gromobrana, a da je u međuvremenu 3.300 njih uklonjeno.

Prema Zakonu o zaštiti od jonizujućeg zračenja, prosle godine je istekao rok za uklanjanje preostalih gromobrana.

"Trenutno postoji 726 gromobrana koje smo kao država bili dužni da skinemo", rekao je direktor, navodeći da se zahvaljujući sredstvima Agencije može skinuti sedam ili osam njih i to sa škola, domova za stare i ustanova za smeštaj dece ometene u razvoju,
Za ostale, naglasio je, moraju se pronaći sredstva donatora koji bi to finansirali u okviru evropskih projekata.

"Očekujemo da će biti pomoći od nekih zemalja koje su zainteresovane da učestvuju u tome, a vrednost posla uklanjanja gromobrana procenjena je na oko dva miliona evra", rekao je Velinov.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image