• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nikolić: Naše jagnje albanskom vuku na čuvanje

Izvor MONDO/Agencije

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić zapitao je danas da li bi vinovnici skrnavljenja i zatiranja srpske kulturne i hrišćanske baštine na Kosovu trebalo da budu nagrađeni članstvom u organizaciji UNESCO.

Licemerno zvuči objašnjenje svih koji kažu da će prijemom Kosova u UNESCO, srpska kulturna baština biti bolje zaštićena, jer niko ni iz jedne od srpskih crkava ili manastira nije tražio ni takvu zaštitu, ni takvu podršku. Naprotiv, istakao je Nikolić u obraćanju ambasadorima akreditovanim u Beogradu.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić poručio je ambasadorima da bi razmatranje zahteva za prijem Kosova u UNESCO negativno uticalo na dijalog u Briselu, a da bi svaki nametnuti dogovor bio rasadnik budućih sukoba.

Pored zemlje otima se i sećanje

Predsednik Nikolić je naveo da je Srbija jedina zemlja u Evropi kojoj pored otimanja dela teritorije pokušava da se otme i kulturna baština pod zaštitom, dodajući da je licemerno objašnjenje da će oni koji su kulturnu baštinu Srbije na Kosovu i Metohiji uništavali - sada bolje da je štite, jer, kako kaže, niko ni iz jedne od srpskih crkava ili manastira nije tražio ni takvu zaštitu, ni takvu podršku, naprotiv. Na Kosovu se, dodao je, ne čuva samo srpska, već i evropska kultura, svetsko pamćenje i značajan korak civilizacijskog hoda čovekovog na čitavoj Zemlji. "Zato je važno da čuvar svog i svetskog kulturnog blaga ostane Srbija kao punopravna članica organizacije UNESCO", naglasio je predsednik.

"Zamislite da se u vašim zemljama najdraža kulturna baština preda u ruke nekome ko je nije stvarao i ko je u bezbroj navrata pokušavao da je satre. To bi bilo isto kao da ste vuku dali jagnje na čuvanje", poručio je predsednik.

Nikolić je ambasadore 80 država zamolio da se o tome iskreno zamisle kako bi "shvatili kakve su muke snašle Srbe".

Podsetio da je Srbija je pokazala konstruktivnost i spremnost da se sva otvorena pitanja, u interesu unapređenja života ljudi na Kosovu i Metohiji, rešavaju u okviru dijaloga koji se, pod pokroviteljstvom EU, vodi u Briselu.

"Sva pitanja trebalo bi da budu regulisana kroz dijalog, a ne kroz jednostrane akte koji neće doprineti našem zajedničkom cilju stvaranja uslova za normalan život svih stanovnika na Kosovu i Metohiji i nesmetanu integraciju regiona u EU", kazao je Nikolić.

Kako je Nikolić objasnio, u cilju stvaranja istorijski neutemeljenog, lažnog nacionalnog i kulturnog identiteta samoproklamovane Republike Kosovo na tlu svete srpske zemlje, ide se i korak dalje, pa gde god stignu i gde god im se dozvoli, srpsku baštinu na KiM definišu kao "kosovsko-albansku" što ona nije ni po istorijskim dokumentima, ni po pravu, ni po pravdi.

"Izvrtanje istorijske građe i istorijskih činjenica ide dotle da se dinastija Nemanjića preimenuje u albansko prezime Nimani i slično, što sve ukazuje na nezabeleženu besprizornost u falsifikovanju istorije", upozorio je predsednik Srbije.

Navodeći primere uništavanja imovine Srpske pravoslavne Crkve, a posebno u martovskom pogromu 2004. godine, Nikolić je posebno istakao Izveštaj Misije OEBS na Kosovu i Metohiji iz marta 2014. godine, pod nazivom "Izazovi u zaštiti nepokretnih materijalnih kulturnih dobara na Kosovu".

U tom Izveštaju, koji se poziva na podatke kosovske policije, navodi se da je 2011, 2012. i 2013. godine, došlo do porasta broja bezbednosnih incidenata na lokalitetima kulturne baštine u odnosu na prethodne godine".

Konstatuje se da povećan broj bezbednosnih incidenata pogađa, pre svega, baštinu Srpske pravoslavne crkve. Kao što sam Izveštaj navodi "broj hapšenja i krivičnog gonjenja, kao odgovor na bezbednosne incidente od strane kosovske policije i pravosuđa je nizak".

"Zar ih ova činjenica napisana od strane UNMIK-a sama po sebi ne diskredituje, zar nije dovoljan argument za odbijanje prijema samozvane Republike Kosovo u UNESCO? Ovo je ilustracija pravog stanja", kazao je predsednik.

Nikolić je, na kraju, ambasadorima poručio da srpsko nasleđe na Kosmetu ne pripada nijednom vremenu i nijednoj generaciji, već svima i zauvek.

"Ono pripada čovečanstvu", poručio je Nikolić i citirao reči profesora umetnosti i arhitekture na Univerzitetu Prinston profesora Slobodana Ćurčića "Nije važno da li ste Albanac ili Srbin. Ove crkve i manastiri pripadaju svima, one su deo evropskog nasleđa. Trebalo bi da se ljutimo zbog toga onoliko koliko bismo se naljutili kada bi Francuzi uništili Mona Lizu".


Komentari 88

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

smejurija

Sledece stvari su mi mnogo smesne: 1. Internet heroji koji ovde umeju da se busaju i da prozivaju a kad treba nigde ih nema, 2. Nasi politicari koji ovde samo melju li melju i sole nam pamet nekim pricama, a ne preduzimaju nikakve konkretne poteze da nesto i ostvare, svi su na RTS-u i uskupstini jaki na recima, 3. Velike patriote koji ne znaju sopstvenu istoriju, cela prica oo Kosovu kao temelju srpstva je krenula od 1989 i Milosevicevog cuvenog mitinga (covek koji inace nije bio vernik) i zasnovana je na porazu iz 1389, cemu su nas ucili komunisti. A u stvari temelji srpske drzave leze u Raskoj i Crnoj Gori, a 1389 smo dobili Turske na Kosovu Polju.

slobo

Gde je bio UNESCO kad je NATO bombardovao Srbiju . Srbi nikako da svate da medjunarodna zajednica nema emocija i morala .

Cica DÜSSELDORF

@slobo Bravo @slobo za komentar nemam šta da dodam isto mislim.

special image