• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo koliko nam pojedu korupcija i siva ekonomija

Izvor MONDO/Tanjug

Srbija godišnje zbog korupcije izgubi 300 miliona evra, odnosno jedan most ili autoput od Beograda do Čačka, dok je budžet tanji za 370 miliona evra zbog sive ekonimije, rečeno je na skupu koji je organizovala Američka privredna komora.

Na regionalnoj konferenciji "Sledeća runda u borbi protiv sive ekonomije" u Beogradu, u organizaciji Američke privredne komore (AmCham), danas su pohvaljeni dosadašnji napori Vlade Srbije, ali je i istaknuto da bez doslednosti svih, uključujući i sudstvo i rad na prevenciji, nema uspeha u borbi protiv sive ekonomije.

Učesnici konferencije poručili su da su bolja koordinacija, efikasni sudski proces i regionalna saradnja neophodni za trajno rešavanje tog problema zbog kojeg, kako su naveli, Srbija godišnje izgubi jedan most ili autoput od Beograda do Čačka, s obzirom da država izgubi oko 300 miliona evra.

Predsednik AmCham Odobra za borbu protiv sive ekonomije Ivan Miletić rekao je da su ključne smernice u borbi protiv sive ekonomije pojačan rad kontrolnih organa na suzbijanju te pošasti, što ne sme da bude obeshrabreno sporim ili izostankom sudskih epiloga.

On je ocenio da je veoma važna kaznena politika i da se dosta očekuje od pune primene Zakona o inspekcijskom nadzoru, od aprila 2016. godne, koji bi trebalo da omogući i bolju koordinaciju inspekcije na terenu.

"Navijamo za vas i mislimo da je to jako bitno kako za državu tako i za nas privrednike", poručio je Miletić.

Učesnici konferencije pozdravili su činjenicu da je Vlada Srbije uložila velike napore i započela ozbiljne reforme u ovom domenu.

Da bi se trend nastavio, potrebno je da se sve institucije - od državne uprave do sudstva - na isti način postave prema ovom problemu, rečeno je na skupu.

Smanjivanje sive ekonomije je jedan od četiri prioriteta koje je AmCham definisao u svom programu unapređenja poslovnog okruženja za 2015.

Procena je da skoro 30 odsto ekonomije Srbije pripada sivom sektoru i da je gubitak za godišnji budžet po tom osnovu 370 miliona evra.

Srbija treba da postane član EU, jer će to koristiti privredama evropskih zemalja u borbi protiv nelegalne trgovine i krijumačarenja, izjavio je direktor istraživačkog centra "Transkrajm" koji se bavi prekograničnim kriminalom Ernesto Savona.

"EU ima interes da Srbija uđe u nju, jer se veliki tokovi trgovine odvijaju preko Srbije i to biti dobro za privredu evropskih zemalja", istakao je Savona.

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SRB

Pričajte nam o Bgd. na vodi, bez tendera, mutnim subvencijama stranih firmi, privatizacijama, stranim bankama, agencijama, itd?! VAŽNO JE NAROD UBEDITI, DA JE KRIV, KAKO BI GA LAKŠE TERORISALI I KONTROLISALI, PUTEM ROBSKIH-PONIŽAVAJUĆIH ZAKONA, TJ., UVOD U DIKTATURU , ILI STRAHOVLADA- ROBOVLASNIŠTVO! Primeri, Vakcine, Kom-Polic., BUS+, Sudski lešinari, Čip-lične karte, TV-reket, LGBT-TEROR, itd., kako nas obmanjuju, u svoju korist i ruše dostojanstvo ! To je ,,AGENDA 21", pa, pročitajte,I-net

milos

siva ekonomija nije problem vec je problem oligopol u trgovini! 3 covjeka drze citavu trgovinu u srbiji kroz razlicita imena hipermarketa! kad mala radnjica ili preduzetnik prosvercuje nesto ukrade od drzave 20% to se moze mstrsti i kao vid subvencije drzave mslim privrednicima! on ce te pare iskoristiti za povecanje obima poslovsnja ili ce ih u krajnjem slucsju potrositi tu u srbiji gdje ce opet para da se vrti. a kad veliki dobiju profit oni iznesu pare napolje i kupe stan ili jahtu u engleskoj i te pare su za vazda iznesene iz zemlje! ali buvlje pijace kvantase itd treba sto prije uvedti u legslne tokove ili bar smanjiti sverc na razumnu mjeru!

pep

Ajde molim vas, recite mi koja je metodologija korištena u ovom "istraživanju"? Odakle im ta cifra? I što se uporno zamajava narod glupostima, a pravi problemi se ignorišu?

special image