• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić u UNESCO: Kosovo nije država, dajte šansu!

Izvor MONDO/Agencije

Ministar spoljnjih poslova Srbije Ivica Dačić danas je u Parizu apelovao na članove Generalne konferencije UNESCO da odlože debatu o prijemu Kosova u tu organizaciju kako bi se dala šansa dijalogu.

 On je ocenio da je to je jedini način da se o tome postigne obostrano prihvatljivo rešenje.

Time bi se izbegle dalje podele, politizacija i konfrontacija unutar UNESKO, rekao je Dačić na Generalnoj konferenciji, dodavši: "Tražimo šansu za dijalog i dogovor, umesto unilateralizma".

"Odložimo debatu po ovom pitanju u Unesku i dajmo šansu dijalogu jer to je jedini način da se i o ovom pitanju postigne obostrano prihvatljivo rešenje i time izbegnu dalje podele, politizacija i konfrontacija unutar Uneska. Ovakav pristup je i u duhu principa na kojima je utemeljena ova Organizacija i, uvereni smo, u najboljem je interesu regionalne stabilnosti i saradnje", rekao je Dačić.

Dačić je rekao i da se ne sme dozvoliti da Organizacija bude stavljena u funkciju afirmacije ilegalne i jednostrano proglašene nezavisnosti dela teritorije jedne države članice UN, čiji su suverenitet i teritorijalni integritet zagarantovani važećom i pravno obavezujućom rezolucijom SB UN.

U obraćanju na generalnoj debati 38. zasedanja Generalne konferencije Uneska, Dačić je podsetio da Unesko ne donosi političke odluke o državnosti, a da po osnovu rezolucije SB UN 1244, Kosovo i Metohija teritorija Republike Srbije pod privremenom upravom UN, na kojoj i danas deluje misija UN - UNMIK, što znači da "Kosovo nije država".

Politizacija rada Uneska nije u interesu realizacije njegove, za čovečanstvo izuzetno važne, misije, rekao je Dacić.

Uništena su 174 verska objekta Srpske pravoslavne crkve, 33 kulturno-istorijska spomenika, pokradeno je više od 10.000 ikona, crkveno-umetničkih i bogoslužbenih predmeta. Uništeno je ili oštećeno skoro 5.300 nadgrobnih spomenika na 256 srpskih pravoslavnih grobalja, a na više od 50 njih ne postoji nijedan čitav spomenik, precizirao je on.

"Četiri bisera naše duhovne i kulturne baštine: manastir Dečani, Pećka patrijaršija, Gračanica i Crkva bogorodiceLjeviške, i danas se nalaze na Uneskovoj listi svetske baštine u opasnosti. Zbog svega ovoga duboko smo zabrinuti za svoje kulturno-istorijsko nasleđe u Pokrajini koje predstavlja stub našeg nacionalnog, kulturnog i duhovnog identiteta i deo dragocenog istorijskog i civilizacijskog nasleđa moderne Evrope i sveta", rekao je šef srpske diplomatije.

On je napomenuo da namera Srbije nije da se da se bilo ko izoluje ili spreči da ima pristup aktivnostima Uneska.

Dačić je podsetio da je zahtev za prijem tzv. “Republike Kosovo” bez presedana u dosadašnjoj istoriji Uneska, a da suprotstavljajući mu se, Srbija brani međunarodno pravo, Povelju UN i vrhovni autoritet SB UN na planu očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti.

Prema njegovim rečima Sastanak Izvršnog saveta Uneska održan 21. oktobra pokazao je svu kontroverznost ovog pitanja, ali i duboku podeljenost članstva, što, kako je dodao, nesumnjivo potvrđuje činjenica da od 58 članica ovog tela, apsolutna većina, njih 31, faktički nije podržala usvajanje preporuke.

"U Organizaciji čiji je jedan od glavnih ciljeva zaštita kulturnog nasleđa čovečanstva za generacije koje dolaze, ne smemo zaboraviti da su na prostoru Kosova i Metohije od juna 1999. godine, dakle posle prestanka oružanih sukoba, do danas, 236 verskih i kulturno-istorijskih spomenika bili mete napada", rekao je Dačić.

Generalna konferencija počela je u utorak u Parizu.

Kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova, u delegaciji su ministar kulture i informisanja IvanTasovac, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić, kao i predsednik Nacionalne komisije Srbije za saradnju sa Uneskom Goran Milašinović.

Glavna tema 38. generalne konferencije je obeležavanje 70. godišnjice od osnivanja Uneska, kao i usvajanje dvogodišnjeg programa rada i budzeta Organizacije. Srbija je jedan od potpredsednika ovogodišnjeg zasedanja Generalne konferencije UNESCO-a.

 Na dnevnom redu 38. zasedanja, između ostalog, biće i razmatranje zahteva za prijem "Republike Kosovo" u članstvo u ovoj organizaciji, a na preporuku Izvršnog saveta Uneska koja je usvojena 21. oktobra ove godine.

Od ostalih pitanja od interesa za Srbiju, na dnevnom redu Generalne konferencije biće i izbori za Izvršni savet Uneska gde je Srbija jedan od kandidata. Izbori za Izvršni savet će se održati 11. novembra.

Komentari 24

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Banacanin

Diplomatska greska g. Dacicu. Nema tu nikakvog ,, obostranog resenja ,, . Tesko govoris engleski, pa ono sa Kalimegdanom ti se i moze oprostiti, ali o srpskim SVETINJAMA se mora govoriti samo na SRPSKOM JEZIKU i u tom kontekstu o njima nema dva resenja.

dubioza

@Banacanin Dva rešenja su: ili da odugovlačimo diplomatski, tj odlažemo jer lobiraju pa je pitanje dana kad će dobiti što šta ili da vratimo Kosovo oružjem.

62

rano si se setio

special image