• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poniženje dece bez roditelja u Kragujevcu

Nadmetanje dece u kragujevačkom Dečjem domu "Mladost" u brzom izjedanju pljeskavica izazvalo je negativne reakcije mnogih Kragujevčana.

Nadmetanje dece u kragujevačkom Dečjem domu "Mladost" u brzom izjedanju pljeskavica izazvalo je negativne reakcije mnogih Kragujevčana.

U ovom domu je smešteno 26-oro dece bez roditelja, a takmičenje je organizovano uz pomoć sponzora.

Jedan čitalac u nedeljniku "Svetlost" upozorio je da je uprava doma odgovorna za "takmičenje žderanja" koje prema deci u domu predstavlja "nedoličan, nedozvoljen i ponižavajući postupak" donatora i uprave.

U Centru za socijalni rad, u čijoj se nadležnosti nalazi Dečji dom "Mladost," nisu želeli da razgovaraju o ovom događaju sa obrazloženjem da "nisu upoznati" i objašnjenjem da se radi o dečoj igri u kojoj sve treba da se shvati kao šala.

A da se nikako ne radi o šali pokazuje podatak da su dva dečaka koja su "osvojila prvo mesto" uspela da pojedu čak po deset pljeskavica.

Takmičenje dece pratila je posebna komisija koja je utvrdila da se na stolu nalazi 120 pljeskavica, a takmičarima je određen rok od pola sata da pojedu što više pljeskavica, dok je upotreba pribora bila zabranjena.

"Čovek se oseća posramljenim kada pročita šta je urađeno sa decom", navodi se dalje u pismu protesta i zaključuje pitanjem šta bi donatori i organizatori rekli kada bi se njihova deca našla u istom položaju.

"Prava je sreća", dodaje se "da niko od dece nije nastradao usled prejedanja", što se dešava u sličnim situacijama, koja su za decu veoma opasne.

Jedan od zaposlenih, koji je insistirao da ostane anoniman, kaže da nije bilo zvanične informacije o organizovanju takmičenja u domu, ali "da niko ne bi reagovao" i da je bilo.

On tvrdi da je to posledica "opšte atmosfere straha koja vlada u ustanovi", zbog smanjenja broja dece u domu, što je kod zaposlenih "unelo osećaj nesigurnosti za ličnu egzistenciju".

Upozorava da je "takmičenje samo vrh ledenog brega", a da o ukupnoj situaciji u ovoj ustanovi najbolje govori podatak da u domu nema zaposlenog psihologa, što je za ovakvu ustanovu nezamislivo.

"To vam je isto kao kada u školi ne bi radili učitelji ili u bolnici lekari."

Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike donelo je početkom 2006. godine poseban Protokol za zaštitu dece u ustanovama socijalne zaštite od zlostavljanja i zanemarivanja.

Možda u izjavi vaspitača o "stvorenoj atmosferi straha i nesigurnosti" zbog mogućeg gubitka posla treba tražiti objašnjenje za "pristajanje" svih zaposlenih da mirno gledaju ovakve "vašarske manifestacije" koje su u potpunoj suprotnosti sa interesima dece.

Ostaje pitanje da li će taj strah nestati ako se pogaze neka osnovna pravila profesije i pedagoškog rada. A najveće posledice snosiće deca.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image