• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li znate koliko je ovo opasno?

Autor Jelena Stokić Izvor mondo.rs

U Srbiji gotovo da nema grada u kome "bakarna mafija" nije "operisala", a u Beogradu je to poprimilo ozbiljne razmere. Materijalna šteta je ogromna, ali postoji nešto još važnije - ljudski život.

 Kradljivci bakra dovode u opasnost živote ljudi Izvor: Petar Stojanović, MONDO
Izvor: Petar Stojanović, MONDO

Kradljivci bakra odnose sve što im se nađe na putu. Od telefonskih kablova, šahtova do skulptura i saobraćajnih znakova. 

U Beogradu je poslednjih meseci na meti vandala bio Most na Adi koji je zbog krađe kablova ostao bez osvetljenja čime je narušena ne samo estetika, već i ozbiljno ugroženi ljudski životi.

”U decembru i januaru desile su se krađe kablova na mostu. Prvi put su ukradeni kablovi sa same konstrukcije mosta i tada smo imali materijalnu štetu – nije radilo led osvetljenje, ali drugi put smo ostali i bez funkcionalnog osvetljenja što je bilo opasno po živote vozača. I ne samo vozača...znate tu prolazi i koridor za avione, ali je sreća da je vreme bilo lepo I nije bilo problema sa vidljivošću”, kaže za MONDO direktor Beokom servisa Darko Glavaš i dodaje da je most sada mnogo bezbedniji nego što je bio.

” Sve je drugačije organizovano. Postavljene su nadzorne kamere, a i čuvari su tu. Zanimljivo je da je most bio obezbeđen i kada se desila poslednja krađa, ali su lopovi ušli kroz nezavršeni deo mosta.”

Tender za čuvare mosta

Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda oglasila je javnu nabavku za fizičko-tehničko obezbeđenje Mosta na Adi, a rok za dostavljanje ponuda je 16. jun.

Glavaš navodi je materijalna šteta na mostu bila 10 miliona dinara, dok je pre nekoliko godina u naselju Belvil zbog krađa u trafo stanicama i železnici šteta bila duplo veća.

”To su samo neki od slučajeva, ali dovoljan pokazatelj koliku štetu trpi Grad Beograd. Štete su milionske za nas, a zarada za kradljivce mizerna. Ono što vredi više desetina hilajda dinara, oni na ilegalnim stovarištima prodaju za 1.000, 2.000 dinara. Kradu se i spomenici, skulpture kao što su bronzani golubovi ispred Muzeja Cvijeta Zuzorić, ili krađa biste dečaka na Čukur česmi. Kradu se šahtovi i to može biti izuzetno opasno po život ljudi. Ako se ukrade šaht na mestu gde vozači skreću to nije nimalo naivno. Dešavalo se i da semafori budu blokirani.”, dodao je direktor Beokom servisa.

On zato apeluje na sugrađane da svaku krađu prijave, a to je izuzetno olakšano i ubrzano zahvaljujući aplikaciji tog servisa putem koje svaki problem može biti prijavljen sa lica mesta.

"Zato smo i napravili tu aplikaciju – da možemo odmah da reagujemo, jer građani mogu odmah da snime, fotografišu i pošalju. Sa komunalnom policijom smo na vezi 24 sata dnevno svakoga dana. Naši građani moraju biti svesni ovog problema I njgove ozbiljnosti."

U svetu, posebno evropskim zemljama, se suprostavljaju ovim lopovlucima na razne načine.

Nemci su objavili rat ovoj pošasti i “naoružali” se nevidljivim markerima kojima obeležavaju sve ono što danas privlači lovce na bakarne kablove i slične materijale koji se relativno lako i brzo mogu unovčiti na obližnjem otpadu.

Masovne krađe na nemačkom železničkim prugama u proteklim godinama primorale su njihovu internu službu obezbeđenja da grčevito traga za mogućim rešenjem, pa je spas pronađen u spreju koji sadrži dezoksiribonukleinsku kiselinu.


Reč je o premazu koji otkriva lopove jer u dodiru s njim počinju da svetle u mraku prilikom ispitivanja ultravioletnim zracima. Sprej je otporan na sunce, mraz, kišu i plamen, a pri tom ne mogu nikako da speru sa sebe ove izdajničke tragove.

Kraj pruga su sada postavljeni znaci upozorenja "Pažnja - nevidljivo obeleženo". Cilj je zastrašivanje i odvraćanje drskih lopova.

U železničkim radionicama se kablovi i delovi metalnih konstrukcija obeležavaju žigovima pre ugrađivanja. U slučaju da se pojave na otpadu, stručnjaci lako otkrivaju odakle su ukradeni, pa i to olakšava potragu za kriminalcima.

Na slične načine problem su rešile i železnice u Španiji, Italiji, Holandiji, Engleskoj, Belgiji.

Komentari 32

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

aca

pre par godina kazu ukrali isekli neke kablove u kneza milosa one rusevine od ministarstva odbrane... nemanjina ugao k.milosa i ceo taj deo tu nisu imali struju i ministatstvo odbrane isto.... ej stanari i ministarstvo ti nema.... e državo....

Luka

Naša profesorka je pre par godina upala u otvoren šaht, od tada ima fobiju od pešačkih prelaza, autobusa, kamiona i šahtova. 6 sati je čekala da je izvuku... Biksi xD

Сремац

Ако наватају лопове, лепо им изломити прсте на рукама, па док се не опорави (а, треба време), нека размишља хоће ли опет исто да уради!!!!

special image