• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Medvedice Vera i Tara našli dom, a imaju i kumu

Izvor mondo.rs

Studentkinja Biološkog fakulteta Marija Spasić - "kuma" spašenih medveda Vere i Tare.



Mrke medvedice Vera i Tara živeće ubuduće pod budnim okom ljudi koji su svoj život posvetili opstanku ovih životinja.

Vera je nedavno, teško povređena, iz Bosne i Hercegovine, stigla do Nacionalnog parka Tara u Srbiji. Ona je nekako uspela da se oslobodi iz ilegalno postavljene zamke u Bosni i Hercegovini, ali je vukla metalnu sajlu koja je ugrožavala njen život.

Stručni tim u okviru WWF projekta "Zaštićena područja za prirodu i ljude", na čelu sa profesorom Biološkog fakulteta u Beogradu Duškom Ćirovićem, sanirao je ranu Veri i potom joj stavio ogrlicu sa satelitskim odašiljačem, nakon čega je puštena u prirodu.

Vera se brzo oporavlja, a u šumama Nacionalnog parka Tara je pronašla svoj novi dom. Osim Vere, tim je uspeo da markira i Taru, koja će uz pomoć ogrlice biti praćena i time postati još jedan medved koji je obuhvaćen projektom WWF-a.

Ove životinje će biti praćene kako bi se sakupilo što više informacija o ovoj zaštićenoj vrsti, brojnosti, kretanju a sve u cilju njenog očuvanja.

Kako tradicija nalaže, Vera i Tara su dobile svoju "kumu", a to je studentkinja Biloškog fakulteta Marija Spasić, koja će ubuduće pratiti razvoj Vere i Tare i širiti svest o značaju očuvanja mrkih medveda.

Glasanje za imena spašenih mrkih medvedica trajalo je nedelju dana na Facebook stranici WWF-a, a svi ljubitelji životinja mogli su da se uključe kako bismo zajedno ukazali na potrebu da se mrki medvedi zaštite.

Od 2002. godine u Srbiji je zakonom zabranjen lov medveda. Namerno ubijanje i povređivanje medveda je krivično delo, za koje preti kazna zatvorom, kao i novčana kazna od milion dinara.

Medvedi kao životinje koje žive samostalno, a ne u grupama, imaju potrebu za velikim prostranstvima, kako bi se neometano kretali, hranili i živeli. Prostrane šume nacionalnog parka Tara predstavljaju jedno od najboljih i najočuvanijih staništa za mrkog medveda u čitavom regionu, a ukupna brojnost ove najkrupnije evropske zveri se u zapadnoj Srbiji trenutno procenjuje na oko 50 jedinki.

Krivolov je najveći faktor ugrožavanja medveda svuda u svetu, takođe se na listi pretnji nalazi i uništavanje i narušavanje njihovih staništa.

Osim na području nacionalnog parka Tara monitoring medveda se sprovodi i u Nacionalnom parku Biogradska Gora u Crnoj Gori, radi boljeg istraživanja kretanja ovih životinja i rada na uspostavljanju ekoloških koridora na Balkanskom poluostrvu.

Projekat "Zaštićena područja za prirodu i ljude" započet je u oktobru 2015. i trajaće do oktobra
2019. godine, a finansira ga Švedska međunarodna razvojna agencija - Sida.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Aca-faca

Pravda za mede!

Petar

Odlicno , super . Oni cuvaju medvede a medvedi sumu .

special image