• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Drago Pilsel: Izvinite za "Oluju"!

Izvor mondo.rs

Hrvatski novinar i teolog Drago Pilsel govori o pomirenju Srba i Hrvata, zločinima počinjenim u akciji „Oluja“, reviziji istorije i položaju Srba u Hrvatskoj.



U intervjuu za "Sputnjik", na pitanje postoji li nada da se hrvatska i srpska nacija pomire i koliko je to važno i za region, i za Evropu, Pilsel kaže da je "jako razocaravajuce videti da su Francuska i Nemacka vec dvanaest godina nakon Drugog svetskog rata stvarale temelje za EU, a mi dvadeset jednu godinu nakon 'Oluje' imamo žestoke govore".

"Vidimo ovaj cirkus izmedu ministarstava spoljnih poslova Srbije i Hrvatske, izmedu Dacica i Kovaca. Pišem za srpske medije i osecam se cenjeno i poštovano i drago mi je što mogu da budem prisutan u srpskim medijima, kao što mi je drago kada na svom portalu 'Autograf.hr' mogu da prenesem tekst nekog srpskog autora. To, dakle, nije naš problem. To nije ni problem vecine gradana. Mislim da vecina gradana, pogotovo mladih ljudi, nema poteškoca i ona bi sutra potpisala neki oblik tesne saradnje medu našim zemljama", kaže hrvatski novinar.

On istice da vidi "sjajnu buducnost u saradnji Srbije i Hrvatske". "Uostalom, buducnost EU bice takva da ce unutar nje postojati regije, kao što je Beneluks. A mi cemo stvoriti jednu takvu regiju. To je sasvim jasno i oni koji razumeju politiku znaju da ce se to jednog dana dogoditi. Naše su ekonomije kompatibilne, govorimo varijantama istoga jezika, i naše su kulture kompatibilne, imamo zajednicku prošlost i, siguran sam, zajednicku buducnost u okviru Evropske unije. Politicke strukture, ne govorim sada o Srbiji vec iskljucivo o Hrvatskoj, nemaju adekvatne ekonomske programe. Još uvek nismo videli, ni na desnici, ni na levici, uverljiv ekonomski program. I onda se pribegava budalašenju".

On kao primer navodi tzv. reviziju procesa Stepincu i ocenjuje da je to bilo potpuno nepotrebno."To ne govorim samo ja, vec ljudi poput Dražena Budiše, lidera hrvatske omladine tokom Hrvatskog proleca, koji je i robijao cetiri godine. On se izjasnio protiv revizije sudskog postupka Stepincu, zato što je to promašeno i sramotna zloupotreba pravosudnog sistema za slanje politickih poruka. Usput budi receno, revizije procesa uopšte nije bilo nego se raspravljalo niti 15 minuta i doneo se pravorijek da se presuda iz 1946. poništava. Hocu kazati: vreme je da konacno prestane politicka galama i da progovore dokumenti, pa da se posla late strucni ljudi, teolozi, istoricari, politolozi, sociolozi… što je i namera pape Franje osnivanjem mešovite komisije o Stepincu. Pitanje pomirenja, suživota i normalizacije odnosa, dakle, ne zavisi od nas novinara, jer mi vec´ godinama saradujemo i stvaramo strukture poverenja i dijaloga. To rade i naše nevladine organizacije, umetnici, sportisti i preduzetnici".

Pilsel je bio medu prvim novinarima koji su pisali o zlocinima pocinjenima nad Srbima u "Oluji".

"Da, bilo je to jedno vrlo bolno i traumaticno iskustvo. Doslovno sam se slomio kada sam u rukama držao kosti spaljenih staraca Nikole i Milice Damjanic u selu Prokljan u zaledu Šibenika. Dopustite da iskoristim priliku da se u osobno ime izvinim svima koji su pre 21 godinu izgubili najbližu rodbinu u zlocinima pocinjenima nad civilima za vreme i nakon operacije „Oluja“; svima koji su bili primorani napustiti kuce, gradove i sela u kojima su odrastali, živeli, imali prijatelje, decu i porodicu; svima cija je imovina opljackana, a kuce u kojima su generacijama živeli — spaljene i razrušene, tako da se nisu imali kamo vratiti. Hodao sam nakon „Oluje“ oslobodenim podrucjima i bilo mi je jako neugodno i teško sve to videti. Da budem nacisto: mi smo morali vratiti zemlju u normalu, završiti s pobunom martic´evaca, ali duboko verujem kako ostvarenje nijednog društvenog i politickog cilja, cak ni onda kada su sva diplomatska sredstva iskorišcena, nikada ne sme ukljucivati pocinjenje zlocina i teških kršenja ljudskih prava. Nije smelo ni tada — 1995. godine", rekao je Pilsel.

On istice da u Hrvatskoj ima problema s „definisanjem“ žrtve i zlocinca. "Na primer, ubice hrvatskih emigranata u javnosti se nazivaju zlocincima, dok se ubistva koja su pocinila hrvatski emigranti proglašavaju patriotskim cinom. Ubistva hrvatskih civila tokom Domovinskog rata su bez sumnje stravican zlocin. Od Šabrnje do Vukovara. Medutim, zašto nam je to, bez ikakve zadrške i bez ikakvog 'ali' teško reci i za ubistva srpskih civila tokom 1991. ili nakon akcije „Oluja“? Nažalost, toliko godina nakon rata mi i dalje imamo trule politicke strukture koje naduvavaju sukob koji ne donosi prosperitet preduzetnicima", ocenjuje hrvatski novinar u intervjuu "Sputnjiku".

Kakav tekst o Hrvatskoj, Oluji... svima nama!

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Munze

On je kao kul, pravedan,ali morao je da naglasi "oslobođenim" i"pobuna marticevaca ".to što su "oslobodili " je teritorija na kojoj su živeli srbi, a nisu se bunili nikakvi marticevci već srbi koji su već doživeli klanje i jame 41-45 i nisu hteli da se to ponovo desi

Da

Pilsel=zena u crnom..

građanin Cane

Ovde, kako piše u tekstu, on se izvinjava (nema zašto on, može reći da mu je žao a država to treba učiniti) i navodi da je prošao oslobođenim područjima posle "Oluje". Nije mi jasna reč "oslobođenim", čak i njemu kao novinaru, mislim da je normalniji izraz koji hrvati trebaju reći proteranim ili napuštenim, sada ne naseljenim a najbolje da kažu područja gde su živeli srbi. Neka kažu i srbijanci ali neka kažu bez mržnje. Reč Jugoslavija im je mrska kao da je nepristojnija od psovke.

special image