• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo kako su se Rusi izglupirali prodajom Aljaske

Izvor MONDO/Srna

Na današnji dan 1867. godine Aljaska je postala američko vlasništvo - Amerikanci su ispisali Rusima ček na tadašnjih 7,2 miliona dolara, a onda za prvih 50 godina vladavine zaradili na njoj sto puta više.


Kupovina ovog poluostrva, na kome su kasnije pronadene velike zalihe nafte, gasa i rude, danas se smatra jednom od najpametnijih transakcija u istoriji.

Šta ce nam ta "ledara", pitali su se u momentu kupovine Amerikanci. Dogovor je smatran glupošcu, a kupovina "bacanjem para u vetar".

Protiv kupovine Aljaske bili su i americki Senat i Kongres.

Ruska Aljaska je u 19. veku bila centar medunarodne trgovine. U njenom glavnom gradu trgovalo se kineskim tkaninama, cajem, pa cak i ledom, koji je bio potreban jugu SAD-a pre pojave frižidera.

Gradene su fabrike i brodovi, a vec su bila otkrivena i nalazišta zlata. U vreme najveceg procvata glavni rukovodilac ruskih naselja bio je trgovac Aleksandar Baranov.

On je veoma zavoleo Aljasku, pa se oženio sa ženom rodenom na tom poluostrvu, cerkom vode naroda Aleuta.


Nakon njegove smrti 1819. godine dolazi do stagnacije. Starosedeoci su poceli da žive u nemaštini i siromaštvu, pa su podizali bune.

Onda je izbio Krimski rat, u kojem su Velika Britanija, Francuska i Turska zaratile protiv Ruske Imperije.

Rusija više nije mogla da snabdeva Aljasku niti da je brani, jer su pomorske puteve kontrolisali saveznicki brodovi. Prestala je cak i trgovina zlatom.

Ideja da se Aljaska proda istovremeno se pojavila na obe strane. Rusi su smatrali da nije loše da prodaju neprofitabilan i problematican region.

Vlada Aleksandra Drugog odluku o prodaji Aljaske pravdala je udaljenošcu "Ruske Amerike" od centralne Rusije i visokim troškovima.

Nakon prodaje, "zlatna groznica" pogodila je Aljasku 80-ih godina 19. veka i donela SAD milione dolara.

Ostale su zabeležene razlicite verzije o novcu koji je Rusija dobila za Aljasku - od spekulacija da je sedam miliona "zlatnih" dolara misteriozno potonulo sa brodom u Finskom zalivu, do toga da je taj novac pohranjen u londonsku banku.

Aljaska, koju zbog važnog medunarodnog saobracajnog položaja danas zovu "prozorom prema Aziji" i "zadnjim vratima prema Kanadi", 1912. godine službeno je proglašena teritorijom SAD, a 1959. godine i 49. saveznom americkom državom, koja, uz Havaje, jedina nije direktno povezana sa americkim teritorijom.

Iako je najveca država SAD, ona je vrlo slabo naseljena, sa svega 700 hiljada stanovnika. Ipak, prihodi stanovnika Aljaske su medu najvecim u SAD.

Komentari 19

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Hemicar

Rusija ima najvece i najnezagadjenije prirodne resurse ,i veliki prirodni potencojal za turizam kao svajcarska ili norveska.

Hemicar

Au pa amwrika je za dzabe dobila aljasku😃😃😃

Haj

Pametan taj narod Rusi...

special image