• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zakonom zaštićeni "Generalštab" će ceo biti srušen

Izvor MONDO/Agencije

Bivšta zgrada Generalštaba JNA, delimično srušena u NATO bombardovanju, biće cela srušena iako je pod zaštitom države kao spomenik kulture.

 Zgrada Generalštaba - rušenje cele zgrade - kulturnog dobra Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Ministar odbrane Đorđević je na konferenciji za novinare rekao da su stručnjaci posle izvršenih analiza rekli da zgrada može da se uruši i da zato ne može da ostane takva kakva jeste.

Za srpsku vojnu industriju zainteresovani stranci

Ministar Đorđević izjavio je danas da sve fabrike tzv. namenske (vojne) industrije posluju pozitivno i najavio zapošljavanje 804 radnika u toj industriji ove godine. Najavljena je i konverzija dugova namenske industrije u vlasništvo države. "Bitan segment koji će nama da se desi vrlo brzo jeste zaključak vlade i konverzija dugova naše namenske industrije, koji će narednih godina da dovede na nulto stanje našu namensku industriju", rekao je Đorđević. "Postoji interesovanje kineskih, italijanskih i kompanija iz SAD da dođu u Srbiju, da zajedno otvorimo kompanije i da uđu u vlasničku strukturu nekih naših kompanija", rekao je ministar odbrane.

Naveo je da su postojale tri varijante toga šta može da se uradi sa zgradom nekadašnjeg Generalštaba - da se vrati u prvobitno stanje, što zahteva mnogo novca, da se konzervira, što je "duplo skuplje od rušenja cele", ili da se sruši.

"Mi smo razmatrali te tri varijante. Došli smo na varijantu da se sruši cela, s obavezom, pošto je zakonom zaštićena, da onog trenutka kada država bude imala para digne istu takvu", kazao je Đorđević.

Upitan zašto zgrada nije odmah srušena, već je ulagano u njenu sanaciju, Đorđević je kazao da je zgrada odmah srušena "verovatno bi tada rekli zašto niste ostavili nešto, možda nije morala da se sruši".

"Da smo srušili odmah sve koštalo bi 180 plus 78 miliona dinara. Nije svakako bačen novac, mogao je da se uruši deo koji je pretio da cela zgrada padne u delove. Ona druga strana nema nikakvu posledicu i može da stoji takva kakva jeste, jer je njeno oštećenje potpuno drugačije", kazao je Đorđević na konferenciji u Domu Vojske, odgovarajući na pitanje Insajdera da li je "bačen novac" uložen u sanaciju dela zgrade nekadašnjeg Generalštaba.

Portal Insajder.net ranije danas je preneo da je Vlada Srbije odlučila je da sruši deo zgrade nekadašnjeg Generalštaba, za čiju sanaciju je pre manje od dve godine platila oko 78 miliona dinara.

Prema saznanjima tog portala, za posao rušenja dela zgrade planirano je da se iz budžeta Srbije potroši 180 miliona dinara, a odluka o rušenju doneta je uprkos mišljenjima pojedinih građevinskih stručnjaka da za rušenjem nema potrebe.

Zgrada Generalštaba jedan je od simbola bombardovanja Srbije 1999. godine, a Republički zavod za zaštitu spomenika kulture je 2005. godine kompleks zgrada, delo poznatog arhitekte Nikole Dobrovića, proglasio kulturnim dobrom.

Komentari 32

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

11. septembar

...da, mogu da se uruse ali kao blizanci u Njujorku...uz pomoć države! Sutjeska je najveći spomenik Nato zločinima svih kategorija poznatih današnjoj civilizaciji, koji se sada gura pod tepih...sramota! ...baš zato sto se dokaz iživljavanja nalazi u centru Beograda značaj spomenika je još veći. Ne smemo zaboraviti!

Milos

ali onda ispred mora da se postavi neki veliki spomenik koji ce nas podsecati na zlocin koji je agresor napravio i sta je bilo na tom mestu

spomenik kulture

Jedina mozgalica je ovde da li je vec reseno ko ce da gradi hotel. Cak je i Tramp tj. njegova kompanija bila zainteresovana za kupovinu ovog dela zemljista ali ipak tu su i prijatelji sa istoka. Spomenik kulture rip.

special image