• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OVAKO RUSI UDARAJU: Ubij neprijatelja iz daljine!

Izvor mondo.rs

Rusija je u razvoju oružja prvenstveno posvećena cilju "ubij neprijatelja sa velike daljine", odnosno brzoj odmazdi i direktnim udarima na udaljene mete potencijanog agresora. Rusija je, takođe, u oblasti sajber ratovanja sustigla SAD.

Kako će izgledati ruska vojska 2035. godine u velikoj meri zavisi od toga koliko će Moskva biti uspešna u prilagođavanju projekata smišljenih u vreme Sovjetskog Saveza potrebama današnje Rusije.

Mnoga najmodernija ruska oružja, poput krstarećih projektila Kalibr-NK ili balističkih projektila Iskander-M zapravo su projekti čiji su nacrti na stolu bili krajem 1980-tih godina, kada je Sovjestski Savez počeo da posrće, piše Američki "National Interest".

"Gotovo svi su proizvod sovjetskog projektovanja s kraja osamdesetih godina. Ulazimo u tranziciju i videćemo pravo rusko oružje sledeće generacije i šta može da se ostvari sprovođenjem tog programa", rekao je stručnjak za rusku vojsku u Centru za mornaričke analize Majkl Kofman 24. maja u Vašingtonu na skupu u Centru za strateške i međunarodne studije.

Poreklo pravog ruskog oružja sledeće generacije nije u sovjetskoj eri, uključujući i razvoj antiraketnog i protivavionoskog sistema S-500, hipersonični protivbrodrski krstareći projektil Cirkon i stelt bombarder Tupoljev PAK-DA.

Ostali sistemi sledeće generacije uključuju i operativne "izdelije 129" motore za stelt lovce pete generacije Suhoj PAK-FA.

"Sarmat": Rusko oružje Sudnjeg dana

Nije jasno sa koliko će se poteškoća Rusija suočiti u razvoju tih novih motora, pošto još od vremena Sovjetskog Saveza nije razvila novi motor za lovce.

"Mnogo je teško razviti nove motore. Da nije, Kina ne bi i dalje kupovala ruske motore", rekao Kofman.

Rusija će se u budućnosti verovatno fokusirati na "rat bez dodira", što podrazumeva sposobnost udara iz daljine, kao i vazdušne i raketne sisteme dugog dometa i precizno navođena oružja.

Plan je da Rusija bude sposobna da kazni mogućeg agresora direktnim uzvratnim udarom sa velike daljine.

"Oni rade na odvraćanju kaznom, i to je sve kada je reč o mogućnostima udara sa velike daljine. Sposobnost za odmazdu i udar konvencionalnim oružjem, a ne nuklearnim oružjem", naveo Kofman.

Rusi takođe razvijaju sisteme bez ljudske posade na potpuno drugačiji način od vojski zapadnih država.

Zapad je trenutno u prednosti nad Rusijom u oblasti tehnologije oružja bez ljudske posade, ali Kremlj i ruska odbrambena industrija odvajaju značajne sume novca za takve sisteme. Konkretno, Rusija brzo napreduje u oblasti robotike.

"Ubrzano se raste broj dronova širom ruske vojske", rekao je Kofman.

Ruski NUKLEARNI VOZ se vratio

U poređenju sa zapadnim silama, ruska vojska se mnogo manje bavi velikim bespilotnim letelicama namenjenim srednjim visinama leta, a mnogo više taktičkim sistemima za ruske kopnene trupe.

Tako su Rusi posvećeni dronovima koji su jeftini, izdašni i za jednokratnu upotrebu i koji se koriste da lociranje i nišanjenje meta teške artiljerije.

"Rusi pokušavaju da steknu dalekometnu 'zemlja-zemlja' vatrenu moć poput naše i zato su brzo počeli da prilagođavaju dronove načinu na koji bi onih voleli da ratuju, a ruska vojska bi htela da se bori upotrebom vatrene moći od koje se ledi krv u žilama", rekao je Kofman.

Politikolog Tomas Malmef iz Švedske agencije za istraživanja u oblasti odbrane dodao je da Rusija ulaže mnogo novca i u razvoj sredstava za elektronsko ratovanje.

Štaviše, kada je reč o sajber ratu, Kofman je rekao da je Rusija najverovatnije na jednak ili gotovo jednak superanik Sjedinjenih Američkih Država. Sposobnosti za sajber ratovanje je, međutim, teško oceniti, neke informacije stižu putem špijunaže, dok se ostalo otkrije tek kada se upotrebi.

"Težak je izazov proučavati ta sredstva. Iako se stalno o tome govori, i dalje je veoma slabo definisano", rekla je Olga Oliker, direktorka za Rusiju i Evroaziju Centra za strateške i međunarodne studije.

Ruska vojska se, u osnovi, na duge staze kreće od sile koja se oslanja na masu ka sili sposobnoj za precizne udare uz zadržavanje sposobnosti za šira dejstva.

Olga Oliker je napomenula da Rusija nije potpuno integrisala precizno navođena oružja u svoju doktrinu i da tek radi na tome.

U Siriji, na primer, precizno navođena oružja nisu korišćena na naročito osmišljen način.

Ruska doktrina upotrebe precizno navođenog oružja se, međutim, razvija dok vojska uči da koristi svoje nove alate.

"To bi vredelo videti", rekla je Ogla Oliker.

RUSKI S-500: Oružje kakvo SVET NIJE VIDEO

Konačno, Rusija nije pretnja poput one koju je nekada predstavljao Sovjetski Savez, ali Moskva nije ni tako slaba kao što je bila odmah posle raspada SSSR, kada je Kremlj za odvraćanje morao da se oslanja samo na svoj nuklearni arsenal.

Moderna Rusija raspolaže sredstvima da na moguće pretnje uzvrati konvencionalnim sredstvima.

"Rusija sada raspolaže sa značajnom konvencionalnom vojnom silom i više ne zavisi samo od nuklearnog naoružanja kao jedinog sredstva odvraćanja", rekao je Kofman.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ruslan

Sarmat nije najjace oruzje Rusije, vec je to super torpedo Status-6 koje ima domet do 10.000 km, ide na dubinu do 1.000 metara, brzinom do 200 kjm/h i bojevom glavom od 100 MT kombionovana sa kobaltom. To je ustvari torpedo robot koje moze biti lansirano samostalno ili sa podmornice. Sledece godine izlaze nove najvece podmornice ikada (vece i od Sovjetske Akule - Tajfun), kao sto su Habarovsk I Belgorod. Svaka pomornica moze da nosi po 6 torpeda Status-6, tako jedna sa Pacifika druga sa Atlantika mogu da uniste SAD. Udar moze da prouzrokuje cunami do 400 metara visokih talasa u epicentru i do 4 metara na razdaljinu do 1.000 km. Trajanje radijacije je vise od 100 godina, tako da niko ne moze da prezivi i u sklonistima. Eto, pa neka Yankee i njihov agresivni NATO napadnu Rusiju. Inace Sarmat (Satana-2) ima odlicne raketne motore koji mogu da lete i ispod Juznog pola, gde Yankee nemaju PRO. Radi saznanja, danas Rusija proizvodi najsnaznije i najbolje raketne motore koje kupuju Yankee, Kina i drugi.

keja

Kako udaraju vidjeli smo po nosaču aviona. Zastarjela oprema...

DARE

"Dolaze Rusi!"

special image