Rusija namerava da pokrene masovnu proizvodnju interkontinentalnih balističkih raketa "RS-28 Sarmat", od kojih će svaka nositi više bojevih glava.

To je superteški projektil konstruisan pobedi sve postojeće antiraketne sisteme.

"Sarmat" je najveća raketa koju je čovek napravio i biće težak 100 tona, a nosiće 10 tona bombi.

Ruski izvori navode da bi jedan "Sarmat" mogao da uništi teritoriju veličine "Teksasa ili Francuske".

Sistem bi trebalo da bude u upotrebi od 2018. godine, dve godine pre planiranog roka.

"Sarmat", koji razvija Biro za dizajn raketa "Makejev" u Mijasu, istočno od Urala, zameniće "RS-36", porodicu interkontinentalnih balističkih raketa i letelica za lansiranje u svemir, koji su ušli u upotrebu 1970-tih godina i 1980-tih godina.

Raketa će imati veliku nosivost, pa će moći da ponese i do 10 teških bojevih glava ili 16 lakših, a moći će i da bude natovarena kombinacijom bojevih glava i sredstava za neutralisanje neprijateljskog raketnog štita.

"Sarmat" bi mogao da nosi i "Projekat 4202", hipersoničnu letelicu koja će, posle odvajanja od rakete-nosača, moći da dosegne brzine od 7 maha do 12 maha, što će je učiniti hipersoničnim krstarećim projektilom.

"Projekat 4202" ima i manevarske sposobnosti koje mu omogućavaju da stigne na cilj i zaobiđe sve postojeće antiraketne sisteme, ali i antiraketne sisteme koji su tek u planu.

Ako Rusija uspe da uvede u upotrebu sistem "Sarmat", svi najsavremeniji američki antiraketni sistemi postaće apsolutno nemoćni, a ni budući sistemi koje sada planira američka vojska takođe neće moći da se suprotstave ruskom sistemu.

Rusi planiraju da "Projektom 4202", kada prođe sve testove, opreme i druge raketne sisteme i to bi trebalo da se dogodi između 2020. godine i 2025. godine.

U prvoj seriji planirana je proizvodnja 20 hipersoničnih bojevih glava, koje će američki antiraketni sistem učiniti besmislenim, a na svaki "Sarmat" biće postavljeno po tri hipersonične nuklearne glave.