Do promene Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća sa tržišnim standardima. došlo je nakon negodovanje susednih zemalja pogodenih hrvatskim merama, zbog ćega je premijer Andrej Plenkovic naložio izmenu tih propisa.
Izmena se odnosi na naknadu za kontrolu usklađenosti voca i povrća s tržišnim standardima, te sada iznosi 90 kuna (12,6 evra) za svaku pojedinu vrstu voća i povrca u okviru jedne kontrole koje sprovode poljoprivredna i fitosanitarna inspekcija.
I hrvatski ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić je potvrdio vraćanje taksi na staro u razgovoru sa ministrom trgovine Srbije Rasimom Ljajićem.
"Čuo sam se ministrom Tomislavom Tolušićem (hrvatski ministar poljoprivrede) koji me je obavestio da će Hrvatska vratiti pravilnik na staro rešenje", rekao je Ljajić novinarima.
"To je za nas zadovoljavajuće rešenje ,ali nema mesta trijumfalizmu, niti tome da neko proglašava pobedu i poraz", rekao je ministar trgovine i istakao da je jedino vaznzo da se obezbedi slobodan protok roba i da se uklone barijere.
"To je u interesu naših ekonomija i privreda, ali i dobrosusedskih odnosa u čitavom regionu", navodi.
Na pitanje šta će biti sa poljoprivrednicima koji su po novim taksama već radili i da li će država tražiti da im se vrati novac, Ljajić kaže da jedino oni sami mogu to da urade.
"Mi kao država ne možemo da tražimo, ali oni mogu da traže redovne sudske postupke ukoliko smatraju da su oštećeni", kaže Ljajić i dodaje da je država već učinila šta je mogla i smatra da je to dovoljno.
Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je da je odluka hrvatskih organa u ekonomskom smislu jedino ispravna, jer su povećanjem cena i jednostranim odlukama štetu trpele sve zemlje regiona.
"Vraćanje cena na pređašni nivo doprineće relaksaciji odnosa među državama u regionu, istakla je premijerka Brnabić. Saradnja u svim oblastima važna je za stabilnost, a posebno za unapređenje ekonomskog rasta", naglasila je predsednica Vlade.
Premijerka Brnabić apelovala je da se sve strane ubuduće uzdrže od jednostranih poteza, bez konsultacija i dogovora sa susedima.
"Tokom proteklih dana, potvrdili smo da se svi problemi i otvorena pitanja mogu rešiti dijalogom, na čemu Srbija uvek insistira, a posebno kada je reč o saradnji sa susedima", rekla je Brnabić, navodi se u saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima.
U odluci hrvatskog ministarstva stoji da će se analizirati cene naknada inspekcijskog nadzora u okruženju, kako bismo osigurali zaštitu potrošača i konkurentan položaj poljoprivrednika na način koji neće ometati trgovinsku razmjenu.
Uskoro očekujemo i sastanak na temu korištenja agrohemijskih sredstava koja nemaju odobrenje za upotrebu u Evropskoj uniji, kako bi se poljoprivredni proizvođači iz susednih zemalja što kvalitetnije i brže prilagodili EU pravilima, navodi hrvatsko ministarstvo.
Ističe se da će zaštita potrošača biti prioritet Ministarstva poljoprivrede, a inspekcijski nadzor voća i povrća sprovodiće se istim intenzitetom.
"Svaka pošiljka voća i povrća koja se uvozi u Hrvatsku mora i dalje biti u skladu s opštim tržišnim standardima - neoštećena, zdrava, čista, ne prezrela te ispravno označena, a stanje plodova mora biti takvo da izdrži prijevoz i rukovanje kako bi na odredište stiglo u zadovoljavajućem stanju: bez štetnika, stranog mirisa ili vlažnosti", stoji u odluci.
Pravilnik ce biti objavljen u petak, 11. avgusta u Narodnim novinama.