• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kurs evra: Ovo se skoro nikad ne dešava

Izvor Tanjug

U mnogim menjačnicama u Beogradu u poslednjih nekoliko dana razlika između prodajnog i kupovnog kursa evra bila je samo 30 do 40 para.

To praktično znači da su se kursevi izjednačili. piše "Politika".

Ovo je, kako kažu poznavaoci prilika, retkost na domaćem tržištu.

Banke, međutim, ne vode ovakvu kursnu politiku pa su kod njih rasponi između gornjeg i donjeg kursa znatno veći - i do pet dinara.

Zoran Grubišić sa Beogradske bankarske akademije kaže da su male margine između kurseva, kako se to stručno kaže, posledica stabilnosti kursa dinara prema evru.

"To znači da oni koji trguju devizama očekuju da će kurs biti stabilan s malim oscilacijama.

Menjačnice,banke i ostali tržišni učesnici od rizika budućih promena vrednosti dinarai deviza štite se tako što prave veću razliku između kupovnog i prodajnog kursa. Kad se te margine u proseku povećaju, na primer na tri dinara, to znači da menjači strahuju da bi mogli da pretrpe štetu usled promene kursa", kaže on.

Dinar obara rekord za rekordom

Ipak, kurs evra u beogradskim menjačnicama nije ujednačen.

Menjači nerado govore o tome kako formiraju svoju cenu i zašto neki od njih imaju nižu cenu od konkurencije.

"To vam je kao kod bilo koje druge robe. Što je jevtinija više će se prodati.Što je bolji kurs, veći je promet. Sve zavisi kakvu ko politiku vodi, kažu u jednoj menjačnici.

U Narodnoj banci Srbije kažu da saglasno Odluci o uslovima i načinu rada deviznog tržišta , banke još od 2002. slobodno, u skladu sa poslovnom politikom, formiraju kursne liste.

Osim toga, jaka konkurencija između banaka, kojih trenutno ima 30, a posebno menjača, kojih ima oko 3.000, utiče da raspon između kupovnih i prodajnih kurseva bude uži.

NBS: ZAŠTO JE DINAR OJAČAO

Uzroci jačanja dinara prema evru su bolja makroekonomska situacija u Srbiji, veći priliv stranih direktnih investicija, bolji spoljnotrgovinski rezultati, odnosno manji deficit tekućeg računa i veći izvoz, izjavio je danas direktor sektora za monetarne operacije Narodne banke Srbije (NBS) Nikola Dragašević.

"To je sve doprinelo boljoj uravnoteženosti ponude i tražnje za devizama", rekao je on na predstavljanju izveštaja o inflaciji u NBS.

U odbranu evra potrošeno 815 miliona

"Od aprila imamo apresijacijske pritiske, koji su doveli do jačanja dinara prema evru za 3,8 odsto", rekao je on i dodao da je u tom peridu NBS kupila 815 miliona evra.

Prema njegovim rečima, zabeležen je i sezonski veći otkup efektivnog stranog novca i pojačana kreditna aktivnost banaka.

Dodao je da je neto prodaja deviza rezidentima u drugom kvartalu ove godine u odnosu na prvi kvartal, smanjena za oko 15 odsto, a nerezidentima za oko 60 odsto.

Neto otkup efektivnog stranog novca, kako je dodao, povećan za oko 40 odsto u drugom kvartalu u odnosu na prvi kvartal.

Dragašević je podsetio da je zvanični srednji kurs NBS danas 119, 4067 dinara i dodao da je dinar na najjačem nivou u odnosu na evro od 6. novembra 2014. godine.

Tagovi

Komentari 20

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

RVI

Nekom smeta kada evro rast, drugima smeta kada evro pada i tako redom. Vidim u postama najmanji kura, kada se kupuje evro.

Lavrentije

Unistavanje domace proizvodnje je rezultat nerealnog kursa koji je sad u Srbiji...

Baki

@Lavrentije ma kako si ti pametan

special image