• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Trzavice: Hrvatska razapeta između SAD i EU

Izvor Tanjug

Hrvatska predsednica, Kolinda Grabar Kitarović, poručila je danas da se hrvatska spoljna politika kreira u Zagrebu, a ne u Briselu. Mediji smatraju to udarom na proevropskog premijera Plenkovića.

Nakon izjave predsednice, poznate kao promotera tešnjih veza sa SAD (i NATO), deo hrvatskih medija zapitao se na šta ili na koga je mislila kada je tako nešto rekla, tumačeći to neslaganjem s premijerom Andrejem Plenkovićem, koji je više opredeljen za Brisel.

"“I u odnosima sa državama članicama Evropske unije vide se posledice održavanja kontakata samo u Briselu. Ne može se bilaterala voditi samo u Briselu, iako ona omogućuje redovne kontakte na visokom nivou. Kad smo već kod Brisela, hrvatska spoljna politika se dogovara, određuje, oblikuje i usklađuje isključivo u Zagrebu i onda prenosi na nivo dogovora država članica, a ne obrnuto#”, kazala je predsednica Grabar Kitarović.

HIT: Šta je Kolinda rekla Trampu (FOTO)

Hrvatski portal Telegram je ocenio da je reč o najupečatljivijoj izjavi predsednice na sastanku sa hrvatskim diplomatama iz celog sveta.

Njena je izjava posebno zanimljiva, piše portal, imajući u vidu da se u poslednje vreme čini da između Pantovčaka (sedište predsednika) i Banskih dvora (sedište Vlade) ne postoji potpuno saglasje o tome kako bi hrvatska spoljna politika trebalo da izgleda.

Telegram, naime, ističe da kroz "Inicijativu trimora", predsednica pokušava spoljnu politiku hrvatske da pozicionira bliže Vašingtonu, dok je premijer Andrej Plenković bliži Briselu.

Inače, ovaj portal je nedavno pisao o tome da "Inicijativa tri mora" je, zapravo, deo američke strategije onemogućavanja dalje konsolidacije Evropske unije na putu sticanja punog međunarodnopravnog subjektiviteta i odgovarajuće uloge u globalnoj distribuciji moći.

"Jedan od koraka ostvarivanja te strategije je onemogućavanje zajedničkih poslovnih poduhvata evropskih i ruskih kompanija kojima bi se osiguralo snabdevanje Evrope jeftinim ruskim gasom, u korist američkih kompanija čiji je tečni naftni plin skuplji"”.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

China ❤❤❤❤

Vekovi prolaze, gazde se menjaju.

special image