U zahtev bi čak moglo da se ide dotle da se zatraži i gašenje Centra, pišu današnje "Večernje novosti".
Beogradski list podseća da izveštaj o skriningu ovog poglavlja, koje se odnosi na spoljnu politiku i bezbednost, još nije dostavljen Beogradu, i navodi da je ovaj dokument "zakočen", jer baltičke zemlje i Poljska insistiraju da se u njega ugradi niz zahteva koji se odnose na slabljenje veza Srbije i Rusije - od uvođenja sankcija do vojne saradnje.
Igor Novaković, koordinator Radne grupe za poglavlja 30 i 31 Nacionalnog konventa o EU, kaže da se Srbija prilikom osnivanja Centra saglasila da će dati diplomatski status osoblju.
"To nije toliki problem za Zapad, koliko mogućnost da diplomatski status dobije i sama zgrada Centra, čime bi on praktično postao ruska teritorija", objašnjava Novaković.
Prema njegovim rečima, kada je Centar osnovan, on je bio deo "paketa" dogovora o "Južnom toku", koji je u međuvremenu suspendovan pa se postavlja pitanje svrhe tog centra.
"Što se tiče međudržavnog sporazuma o uslovima boravka, privilegijama i imunitetu predstavnika Centra, to predstavlja političko pitanje i o tome odlučuju vlade Srbije i Rusije", kažu u Centru u Nišu, prenose "Novosti".
Sjedinjenje Amerike Države i NATO, već su se u nekoliko navrata izjašnjavali protiv postojanja humanitarnog centra, kao i posebnog statusa ruskih članova u njemu.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru