• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MASOVNO UMIRANJE od čađi i otrova u vazduhu

Izvor MONDO/Beta

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) procenila je da svake godine u Srbiji zbog zagađenja vazduha prerano umre više od 5.400 ljudi. Čak 92 odsto kanalizacije ispušta se u reke.

 Zagađenje vazduha umiranje kancer rak otrov smog

"Analize su pokazale tačno stanje po opštinama, gde su crne tačke i koje aktivnosti treba preduzeti da bi se problem rešio", rekla je šefica SZO Evropskog centra u Bonu za životnu sedinu i zdravlje Elizabeta Paunović na okruglom stolu o životnoj sredini u Beogradu.

Prema njenim rečima, u rešavanje problema zagađenosti vazduha treba da se uključe sve nadležne institucije, ali i lokalne samouprave jer je, kako je naglasila, međuresorska saradnja jedini način da se stanje u toj oblasti popravi.

Stručni saradnik Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" Uroš Rakić, koji je godinu dana radio na analizi uticaja kvaliteta vazduha na zdravlje ljudi u periodu od 2010. do 2015. godine, uz pomoć najsevremenijeg softvera SZO, ističe da su podaci potvrdili da povećana količina emisije štetnih supstanci u vazduhu direktno utiče na povećanu smrtnost građana.

NE PRESTAJE: Pobiće svu ribu u Moravi?

Kako je precizirao, urađena su istraživanja o uticaju na zdravlje azot dioksida (NO2) i ozona (O3), a u 11 gradova urađena je i analiza koliko emisija suspendovanih čestica (PM10) u vazduhu utiče na zdravlje.

"Ukoliko bi zagadenje tim česticama smanjili za 10 mikrograma po metru kubnom broj smrtnih slučajeva bi se prepolovio", kazao je Rakić i naveo da su analize pokazale najveća zagađenja izmerena u Beogradu, Užicu i Valjevu.

Istraživanje je pokazalo i da problem predstavlja neadekvatno staranje o automatskim mernim stanicama koje mere kvalitet vazduha, zbog čega pojedine nisu radile i više godina.

Za održavanje 45 mernih stanica godišnje je potrebno oko pola miliona evra, a na današnjem skupu iz Agencije za zaštitu životne sredine najavili su da su sredstva obezbeđena.

Evo zašto danas SMRDI BEOGRAD

Nacionalni korespodent Ministarstva zdravlja za životnu sredinu i zdravlje pri SZO Branislava Matić Savićević istakla je da zageđeni vazduh najviše izaziva respiratorna oboljenja, ali sve više i moždane udare i srčana oboljenja.

"SZO je sa agencijom za istraživanje raka UN 2014. potvrdila da čestično zagađenje ima kancerogena svojstva. To ne znači da je svaka praškasta materija kancerogena, ali mora se imati u vidu da se na veliki broj čestica u vazduhu lepe štetne materije", kazala je ona.

Fekalije ispuštaju u katakombe Petrovaradina!?

Pomoćnik ministra za životnu sredinu Aleksandar Vesić naglasio je da pored zagađenog vazduha, Srbiji najveći problem predstavljaju neprečišćene otpadne vode iz velikih gradova.

"Samo osam odsto voda na teritoriji Srbije se prečišćava, što znači da 92 odsto kanalizacije ispuštamo u reke, a to je veoma skup problem za rešavanje", kazao je on navodeći da će Srbiju samo izgradnja infrastrukture u oblasti voda koštati više od pet milijardi evra.

Prema njegovim rečima, trenutno se rešava problem otpadnih voda u Leskovcu i Šapcu, u planu je nastavak građnje postrojenja u Beogradu, a urađena je i tehnička dokumentacija za postrojenja u Nišu i Novom Sadu i za te projekte će se tražti sredstva iz fondova EU.

Iz SZO su podsetili i da u Srbiji još uvek postoji veliki jaz u kvalitetu vodosnabdevanja urbanih i ruralnih oblasti.

Kako je istaknuto, istraživanja su pokazala da 70 odsto vodovoda u seoskim sredinama mora da se popravi.

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dr Miggyy

NIJE BAŠ TAKO U BORU! Jeste vazduh u Boru je čistiji što se tiče sumpordioksida i poletine sa gasovima. I pored toga usled tehno-tehnološke nedorečenosti rešenja jevljaju se ekcesna zagađaenja u gradu i u samim pogonima RTB Bor sa bogatim gasovitim produktima sumpordioksidom. Ti ekcesi se javljaju bar jednom nedeljnom. Da se razumemo u Boru nije izgrađena niti puštena u pogon nova topionica, kako tvrdi čelnik RTB Bor Spaskovski, a za njim svi političari (kao prvi ΛV, ministri Šutanovac, Antić, Mihajlovićka, Dinkić, Dulić i drugih) i njima bliskim, kao papagaji ponavljaju da je izgrađena nova topionica bakra. Prava istina je da je izgrađena nova linija za topljenje koncentrata bakra i nova fabrika za proizvodnju sumporne kiseline. Ostalo pogoni konvertovanja i plamene rafinacije, priprema i skladištenj šarže, prilazni putevi, vodovodna mreža, kanalizacija i ostala infrastruktura je ostala u prvobitnom stanju. I ovako mala investicija je prešišala trista miliona evra, a za to treba državni organi tužilaštvo, policija i pravosuđe da se pozabave nelegalnim, skupim i kriminalnim radnjama.

Petar

Da dodam da dodatno trujete vazduh sa Pinkovim reality djubre programom, Cadj, otrov i djubre.

.

Треба да се реши саобраћај. Треба да се праве обилазнице и да се мало растерети центар града. А и проблем је што има у саобраћају много аутомобила који емитују веће загађење од дозвољеног. Постоје граничне вредносте емисије, и свако возило које не испуњава те граничне вредности не би требало да се пусти у саобраћај. То би требало да се утврди на техничком прегледу, али то се изгледа код нас не практикује. А што се отпадних вода тиче шта рећи... срамота је да у 21 веку немамо погон за пречишћавање!

special image