• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Antibiotici u Savi: Evo kakva je situacija kod nas

Izvor MONDO/Tanjug

Hrvatski stručnjaci Instituta Ruđer Bošković utvrdili su da je u reci Savi u Hrvatskoj procenat antibiotika 100 puta veći od dozvoljenog. Danas su se povodom toga oglasili i nadležni iz Srbije.

 Antibiotici u Savi: Evo kakva je situacija kod nas Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović kaže da su redovne kontrole pokazale da je prisustvo antibiotika u reci Savi tri do četiri puta manji od dozvoljenog i da nema opasnosti.

Hrvatski stručnjaci Instituta Ruđer Bošković utvrdili su da je u reci Savi u Hrvatskoj procenat antibiotika 100 puta veći od dozvoljenog.

Hrvati truju Savu antibioticima!

"Velika je upotreba antibiotrika u hrani za životinje kao i kod ljudi. Sve se to može reflektovati kroz vode koje protiču kroz našu državu. Međutim, trenutno stanje je više nego zadovoljavajuće", naglasio je Radović.

On je za RTS rekao da se nacionalni monitoring, koji se radi prema planu koji je Vlada Srbije usvojila, ispitivanje zagađenosti reka radi jednom nedeljno, da je naredno za reku Savu predviđeno da se radi u petak ili u ponedeljak.

Upitan koje su reke i kanali najzagađeniji on je rekao da je najzagađenija voda je u Vojvodini, radi se u industrijskim zagađenjima, kao i nedostatku tretmana otpadnih voda.

OTKUD ANTIBIOTICI U SAVI?

Stručnjaci s hrvatskog Instituta "Ruđer Bošković" tvrde da je Sava puna antibiotika iz hrvatske farmaceutske industrije.

Hrvatski stručnjaci na čelu sa dr sc. Nikolinom Udiković Kolić tvrde da se u Savu ispuštaju visoke koncentracije makrolidnih antibiotika, što direktno utiče na povećanu količinu bakterija u reci koje su otporne na antibiotike.

"Uzorci otpadnih voda nastalih iz proizvodnje pokazali su prisutnost makrolidnih antibiotika u od 100 do 1.000 puta većim koncentracijama nego u komunalnim otpadnim vodama. Povećanim unosom antibiotika u životnu sredinu remeti se prirodna ravnoteža, budući da antibiotici utiču na razvoj rezistencije među bakterijama, uključujući i ljudske patogene, što predstavlja i rizik za zdravlje ljudi", preneli su ranije hrvatski mediji navode stručnjaka iz Instituta "Ruđer Bošković".

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image