• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd da se oduži kralju Petru I i Aleksandru I

Izvor mondo.rs

Beogradski odbor Udruženja Kraljevina Srbija uputio je pismenu inicijativu Skupštini grada Beograda – Komisiji za spomenike i nazive trgova i ulica, za podizanje spomenika kralju Petru I i kralju Aleksandru I Karađorđeviću.

  Inicijativa za spomenik kralju Petru Aleksandru Karađorđeviću Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

"Godina koja je pred nama, biće u duhu obeležavanja stogodišnjice završetka Prvog svetskog rata, sukoba u kojem je stradalo preko 1.100.000 stanovnika Kraljevine Srbije, odnosno jedna trećina njene predratne populacije. Tim povodom, GO Beograd smatra da je neophodno podići dostojno spomen obeležje dvojici vladara – Nj.V. Kralju Petru I i Nj.V. viteškom Kralju Aleksandru I Karađorđeviću. U najtežim trenucima, oni su se nalazili na čelu srpskog naroda i njegove države, Kralj Petar I na poziciji šefa države, dok je Kralj Aleksandar I obavljao dužnost vrhovnog komandanta Srpske vojske", stoji u saopštenju inicjative koju je uputio član udruženja Filip Pejković.

On je prvi Srbin koji je leteo avionom i još...

Spomenik kralju Petru do sada je podignut u sledećim mestima: Zrenjaninu, Bečeju, Velikoj Plani, Ribarskoj banji, Bijeljini (Republika Srpska); a spomen biste u Loznici, Banji Koviljači, Tekerišu i Mrkonjić Gradu (RS).

Karađorđevići ili Obrenovići – ko je bolje vladao?

Spomenik kralju Aleksandru podignut je u Nišu, Vrnjačkoj Banji, Kragujevcu, Lapovu; spomen biste u Joševu (Loznica), Ruskom domu u Beogradu, dvorištu Arhiva Jugoslavije u Beogradu, kao i ispred OŠ "Kralj Aleksandar" na Novom Beogradu i OŠ "Kralj Aleksandar" u Požarevcu.

Zajednički spomenik kralja Petra i kralja Aleksandra Karađorđevića nalazi se u Parizu.

Za podizanje spomenika dvojici vladara, do sada su se javno založili akademik Matija Bećković (član Krunskog saveta), gradski menadžer gospodin Goran Vesić, narodni poslanik Žika Gojković (predsednik Pokreta obnove Kraljevine Srbije), kao i Srpski pokret obnove.

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ђорђе

О Карађорђевићима и Југославији се често олако наглаба и то на исти начин или јако сличан начин како се препуцавају навијачи. Значи, битно је увредити, добацити нешто онима из супротног табора и тако. Само да се зна, од тренутка кад је Србија кренула да се ослобађа од Турака, на челу са Карађорђем па све надаље, то је био трн у оку Аустрији, Турској итд. јер је један тако мали народ кренуо да ради нешто што је ланчано могао да уради и сваки други. Од тог нашег ослобођења се страховало. Свим подјармљеним народима Аустроугарске и Османске Царевине се давао сигнал на тај начин. Идеја о уједињеној борби Јужних Словена је настајала из тих разлога што би борба с тим угњетачима била лакша у случају јединства. Па шта? Склопити савез није ништа лоше. Макар привремено. Немојте заборавити да је и за време Обреновића постојала идеја о Србији као југословенском Пијемонту. Затим, немојте заборавити да је Србија ушла у Први светски рат као Краљевина Србија, а изашла из њега као део Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. То сигурно није хтео Краљ Петар Први, већ занемоћао тих година. То није хтео ни његов старији син, несуђени Краљ Ђорђе Карађорђевић. То нису хтели ни многи генерали имајући сви од реда јако лоше мишљење о Хрватима. Како је дошло до тога да Александар буде Краљ - то је најмање била воља српског народа, Краља Петра и Ђорђа. Чији је Александар био инструмент и да ли је и сам то после схватио... читајте сами.

Baobab

Aleksandar I bio je veći štetočina za srpski nacionalni interes od Tita.

Република Српска

Претпостављам да ће неки критиковати Александра због стварања Југославије, што и јесте била лоша идеја гледано са данашњег аспекта и сигуран сам да је не би правио да је знао какве ће бити посљедице. Негдје сам читао како је он у садашњим хрватским градовима приликом посјете дочекиван са цвијећем и одушевљењем што је сигурно утицало на одлуку стварања СХС. Нама је данас лако причати да је није требао створити, али да није било неке подлоге не вјерујем да би је и стварао. А за Петра који је са 70 година проживио албанску голготу је сувишно и питати за споменик.

special image