• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Puca i "poslednja ledena površina" na Grenlandu!

Izvor MONDO/Agencije

Deo ledenog brega na severnoj obali Grenlanda poznat kao "poslednja ledena površina", debljine gotovo četiri metra, počeo je da puca.

  Na ovom podrucju Arktika nalazi se, naime, najstariji i najgušci led u tom regionu koji je, sve dosad, odolevao efektima klimatskih promena.

Dok pucanje morskog leda u ovom delu Arktika nije nikada u prošlosti bilo dokumentovano, ove godine se prema izjavama strucnjaka dogodilo cak dva puta zbog toplih vetrova i veoma visokih temperatura, piše londonski Gardijan.

Pre nego što se sam, bez bilo kakve podrške, hrvatski fotoreporter i putopisac Davor Rostuhar 2016. uputio u osvajanje Južnog pola, koji je i osvojio januara ove godine, u nekoliko navrata je boravio na Grenlandu, gde je bio svedok poblema koje na tom podrucju prouzrocuju klimatske promene.

Naucnici: Stiže period ekstremnih vrucina

"Na krajnjem severu Grenlanda žive poslednji Eskimi koji su lovci, po moru love ribe i kitove iz kajaka. Njihov je život vezan uz more. A topljenje leda razdvaja porodice, utice na njihova putovanja jer je morski led za njih poput autoputa, ali utice i na ponašanje životinja. Stoga se dogada da polarni medvedi koji žive uz obalu dolaze u selo i napadaju ljude i decu jer nemaju više hrane, a i topljenje leda utice na eroziju obale", naveo je Rostuhar.

Objašnjava da se menja i cirkulacija okeana pa dolazi do migracije riba i kitova.

Za morski led kaže da je specifican. Radi se o morskoj kori koja na Grenlandu zimi bude debljine i više od dva metra, a leti se topi.

Ali, pre su zime duže trajale pa se led ne bi otopio i tako su nastajali cvrsti ledeni bregovi višegodišnjeg leda koji je iznova preživljavao leto.

Sada se, medutim, taj led tanji, puca i topi.

"Na Arktiku nije manje leda nego je manje višegodišnjeg leda", kaže Rostuhar.

Vode na severnoj obali Grenlanda nalaze se u jednom od najhladnijih delova Arktika i pretpostavljalo se da ce to podrucje medu poslednjim biti zahvaceno efektima topljenja.

Medutim, nakon neuobicajeno toplog februara i visokih temperatura pocetkom avgusta, pretpostavke su pale u vodu.

Naucnici: LEDENO DOBA u bliskoj buducnosti

Topljenje leda sada je stvorilo najveci jaz od obale ikada zabeležen.

"Gotovo sav led na severu Grenlanda je razbijen u manje površine i mobilan je", rekla je Rut Motram s Danskog meteorološkog instituta za Gardijan.

Drugi strucnjaci na društvenim mrežama fenomen su nazvali "zastrašujucim" jer se led na Arktiku nezaustavljivo i sve brže topi kao rezultat klimatskih promena.

Kolicina morskog leda nastavila je da opada pocetkom leta, a strucnjaci veruju da ce pocetkom septembra biti najniža u posljednjih 40 godina, otkako i postoje merenja.

"Tokom dve sedmice u avgustu kolicina leda pala je na oko 65.000 kvadratnih kilometara dnevno, nešto brže od proseka u periodu od 1981. do 2010. godine koji je tada bio 57.000 kvadratnih kilometara dnevno", saopštio je Nacionalni centar za podatke o snegu i ledu.

NASA je nedavno izjavila da je maksimalna kolicina morskog leda ove godine ponovno rekordno niska nakon tri uzastopna rekordno niska merenja iz 2015, 2016. i 2017.

Komentari 13

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ispran Mozak

Polako ! Kad se zagreje , počeće da Isparava , a onda kiše , snegovi , oluje . Biće zanimljivo u Sahari , Saudi Arabiji , Solt lejku , Mrtvom moru , itd ...

a

@Ispran Mozak ako ti je zanimljivo, a ti izvoli.

muki

mi nikada necemo spoznati svemir, a čačkamo tamo gde nam nije mesto. Ja sam skeptik u ljudskom petljanju po svemiru.

special image