• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obrt u politici SAD? Tramp traži rešenje za Kosovo

Izvor MONDO/Agencije

Američki predsednik Donald Tramp pokušava da pronađe pragmatično rešenje za Kosovo i Metohiju, uveren je bivši ambasador i predsednik Srpskog spoljnopolitičkog kruga Milisav Paić.

On tako tumači izjavu savetnika američkog predsednika Džona Boltona o mogućnosti teritorijalne korekcije između Srba i Albanaca.

Prema Paićevoj oceni, Boltonova izjava dovodi u pitanje politiku i poziciju zapada i Evropske unije da je kosovsko pitanje završeno i da tu nema oko čega da se pregovara.

''Jasno im je da postupak prihvatanja Kosova kao nezavisne države u svetu ne ide kako su očekivali. Okolnosti su se promenile i sada krug oko predsednika Trampa pokušava da pronađe pragmatično rešenje za problem KiM'', rekao je Paić za Tanjug.

Bolton: Vašingtonske spletke oko Kosova


Kako kaže, poruka ukazuje i na fleksibilniji stav SAD prema pitanju KiM, kao i na preispitivanje američke politike prema regionu Balkana, a u kontekstu najavljene američke tzv.''ofanzive šarma'' prema Srbiji i pokušaja da se, kaže, otople odnosi dve zemlje i poboljša imidž SAD u srpskoj javnosti.

''Amerikanci su svesni da su od 1999. godine pozicije SAD u srpskoj javnosti jako loše. Ova izjava može da znači otklon prema politici Klintona i Buša i pokušaj administracije da se ta zaostavština na neki način preispita'', smatra Paić.


Napominje da je Bolton i kao stalni američki predstavnik u EU još 2005. i 2006. godine iznosio stavove da rešenje pitanja KiM ne može da bude jednostrano.

''Bolton od ranije ima vrlo rezervisan stav prema zvaničnoj američkoj politici. Ovo je novi momenat koji ne treba precenjivati, ali koji našoj strani otvara određeni manevarski prostor koji bi mogao da vodi uravnoteženom rešenju kosovskog problema'', ocenjuje bivši diplomata.

Paić primećuje da su i Tramp i Bolton veoma kritični prema EU, te da i ovom prilikom poručuju da nema rešenja kosovskog problema bez SAD, koje su, kaže, iza kulisa prisutne sve vreme.

''Ipak, ovo znači određenije uključivanje SAD u rešavanje ovog pitanja. Bolton je u Kijevu rekao da ima pomaka na zapadnom Balkanu posle potpisivanja sporazuma između Atine i Skoplja oko naziva Makedonije. On misli da bi određeno pragmatično rešenje u vezi sa KiM doprinelo učvršćivanju mira i stabilnosti u ovom regionu'', naveo je Paić.

On je izrazio uverenje da će Boltonova poruka izazvati nervozu i konfuziju u Prištini koja će, smatra, morati da preispita svoju poziciju, budući da očigledno više ne može da računa na garantovanu podršku SAD.

Paić ocenjuje da je ovog puta dovedena u pitanje i politika svršenog čina Nemačke, koja, kaže, ima najtvrđi stav prema nezavisnosti KiM.

''Nemačka će morati da razmisli da li je to što traži od Beograda konačno ili ima uslova za prilagođavanja i postizanje sporazuma koji bi bio uravnoteženiji u odnosu na dosadašnju politiku Nemačke'', zaključio je Pajić.

ŠTA JE REKAO BOLTON

Sjedinjene Države se neće uključivati u raspravu oko ideje o razmeni teritorija između Srbije i Kosova, izjavio je u Kijevu Džon Bolton za Radio Slobodna Evropa (RSE).

"Međutim, postoje novi znaci da obe vlade veoma možda žele da veoma tiho o tome pregovaraju. Američka politika je da ako dve strane mogu da se o tome međusobno dogovore i postignu sporazum, mi ne isključujemo teritorijalne korekcije. Zaista nije na nama da to kažemo. To je očigledno teško pitanje – da nije tako – odavno bi bilo rešeno. No, mi se nećemo u to mešati i ne mislim da će iko u Evropi to sprečavati ako dve strane u sporu postignu uzajamno zadovoljavajuće rešenje", rekao je Bolton.

On je dodao da su Sjedinjene Države spremne da pomognu.

"Ne mislimo da rešimo to pitanje umesto njih, već moraju sami da to učine. Mislim da ono spada u kategoriju za koju je bivši državni sekretar Džejms Bejker (James Baker) jednom rekao imajući u vidu Bliski istok. 'Ne možemo mi više želeti mir nego zemlje kojih se to tiče'. Ali, ako Kosovo i Srbija postignu međusobno zadovoljavajuće rešenje, smatram da ćemo to bez sumnje podržati", reči su Boltona.

Trampov savetnik je istakao da je spor između Srbije i Kosova najvažniji na Balkanu.

"Mnogi su pokušavali da posreduju u njegovom rešenju, ali su ti napori propali", istakao je.

Dodao je da je važno konačno uspostaviti stabilnost na Balkanu.

"Od raspada Jugoslavije, postoji mnogo dugotrajnih tenzija i rizika. Ali je nedavno ostvaren i napredak", naglasio je Džon Bolton ukazujući na dogovor Skoplja i Atine oko imena Makedonije.

Tagovi

Komentari 79

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

botsns

Idealna prilika da obrnemo stvar u svoju korist kao nikada do sada. Amerika je u sukobu sa EU zbog zelje da srusi euro. Amerika kao nikada do sada zeli da pridobije nase simpatije. Ovo treba iskoristiti, nista jos ne potpisisvati

Makarije Otac

Trampe Srbine,Trampe Srbine...

RS

Ama Ameri Nas posebno gotive poznata stvar

special image