• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dnevnica 2.000 dinara, ali niko neće da radi!

Izvor mondo.rs

Začinska paprika je jedna od najznačajnijih povrtarskih kultura i izvozni brend Srbije. Samo na području Vojvodine proizvodi se na 2.500 hektara, a gotovo 80 odsto namenjeno je izvozu.

Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović



U toku je berba, ali i pored solidnih dnevnica nema dovoljno berača, pa preti velika opasnost da deo ovogodišnjeg roda ostane neobran i propadne na njivama, javlja RTS.

Porodica Ištvana Terteja iz sela Gornji Breg u opštini Senta, proizvodnjom začinske paprike bavi se duže od jednog veka. Trenutno je gaji na 20 hektara i očekuje proizvodnju od 200 tona.

"Dobra je zemlja i kvalitet paprike. Samo to treba ovde da proizvodimo. Naš kraj je najboljeg kvaliteta za industrijsku papriku", kaže Ištvan,

Za kvalitet je presudna ručna berba, ali je dobre i vredne nadničare sve teže pronaći.

Gizela Nađ iz Padeja deset godina organizuje radnike. Ranije ih je, kaže, bilo više.

"Hteli su ljudi da rade a danas su svi mladi otišli u inostranstvo. Neki to i neće da rade ili imaju neku drugu zaradu", kaže Gizela Nađ i ističe da trenutno ima 20 do 22 radnika.

Eržebet Jakša iz Padeja više od 30 godina radi ovaj posao. Kaže da je težak, radi se i po suncu i po kiši, a leđa bole. Dnevno se, ističe, može zaraditi oko 2.000 dinara.

U Martonošu postoji šest fabrika za preradu začinske paprike, što su najveći kapaciteti za preradu začinske paprike u Srbiji.

Samo u porodičnom gazdinstvu Dušana Hajdina se proizvede oko 600 tona raznih začina od paprike.

"Velike količine prerađujemo već godinama, pretežno je ta paprika namenjena izvozu", naveo je Dušan i dodao da najviše izvoze u Evropsku uniju, a nešto malo u SAD i Kanadu.

Prinosi po jednom hektaru se kreću oko petnaest tona, što je prihvatljivo ali su ulaganja oko 1.500 evra za zasnivanje proizvodnje.

Otkupna cena na veliko ovih dana se kreće oko 45 dinara za kilogram, što bi proizvođačima i pored svih ulaganja donelo zaradu po hektaru i do pola miliona dinara, navodi RTS.

Tagovi

Komentari 149

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dalibor Petrovic

Dajte neki broj za branje paprike

Poljoprivredni proizvodjac

Slazem se da je malo 2000 din. Ali vecina proizvodjaca bi dala vise kada bi prosecna cena za godinu bila veca. Moja porodica i ja proizvodimo tikvice na oko 4ha godisnje u rano prolece dogrevamo parnim grejanjem. Za godinu proizvedemo mnogo. Placam 4 radnika i 4 clana domacinstva. O nasem trosku je hrana,pice. Na papiru trebali bi biti milioneri,ali stvarnost je mnogo drugacija mnogo ulaganja cene u apotekama svake godine sve vece a cene proizvoda sve manje..cena tikvica bude mesecima po 10 din za 1kg. Nas 4 da radi u nadnici po 2000 dina ja bih na kraju god imao 20 000e cistih para. Niti gledam u nebo dal ce nevreme ne trebaju mi sredstva za ulaganje. Sta mi se kaze to i uradim. Ozbiljno razmisljam da rasprodam sve i u nadnicu .

Jagoda

@Poljoprivredni proizvodjac Bas tako

special image