• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evropski parlament: Ne gradite mini-hidroelektrane!

Izvor mondo.rs

Evropski parlament doneo nekoliko rezolucija za balkanske zemlje koje se tiču poštovanja ekoloških zakona, a tiče se i Srbije i gradnje mini-hidroelektrana. Od Crne Gore se zahteva da poštuje zaštićena područja.

 Mini hidroelektrane u Srbiji protesti zbog mini hidroelektrana Izvor: MONDO/P. Vujić
ilustracija
Izvor: MONDO/P. Vujić

Evropa brine za prirodnu sredinu Balkana i posebno je osetljiva na projekte u balkanskim zemljama koje bi mogle da ugroze život ljudi, životinja i biljaka.

Evropski parlament je ove nedelje usvojio nekoliko pojedinačnih rezolucija za balkanske zemlje, a jedna od njih se tiče i Srbije i masovne gradnje mini-hidroelektrana, izražavajući posebnu zabrinutost što se pojedine grade u zaštićenim područjima, odnosno nacionalnim parkovima, a pomenuta je Stara planina (gde treba da bude izgrađeno čak 58 MHE).

Brigu i protivljenje gradnji mini-hidroelektrana, koje, ističu stručnjaci, donose mnogo više štete nego koristi, izrazilo je i Ministarstvo za zaštitu životne sredine Srbije, a u pojedinim mestima građani su se samoorganizovali i pokrenuli su niz akcija za zaustavljanje gradnje već započetih radova na izgradnji derivacionih elektrana i MHE, poput recimo u mestu Rakita u opštini Babušnica.

Deskov plač zbog Rakitske reke (VIDEO)


U rezoluciji Evropskog parlamenta ističe se rizik koji gradnja MHE izaziva na životnu sredinu i naglašava da su one u suprotnosti sa ekolkoškim standardima Evropske unije. Isti problem postoji i u Albaniji i Makedoniji.

Što se tiče Crne Gore, Evropski parlament je u odvojenoj rezoluciji zatražio da se povuku svi projekti koji se preduzimaju u zaštićenim područjima.

Zbog devastacije Tare 16 prekršajnih prijava


Ističe se da su građani Evrope ustali u zaštitu balkanskih reka, kao i da su lokalne zajednice u zemljama Balkana sve glasnije i odlučnije u zaštiti svojih reka.

Za ekologiju nam treba 11,5 milijardi evra!

Komentari 43

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Luksan

Ljudi idite na solarnu energiju koja je cistija 100 puta, i jeftinija!! Opametite se vec jednom, bice kasno za sve.

x?l

Brigu i protivljenje izrazilo i Ministarstvo za zastitu zivotne sredine a elektrana se grade uz njihovu dozvolu. Citam i ne mogu da verujem, u kakvoj li drzavi mi zivimo ?

Oktan 100%

Danke,thank you,mersi,i spasibo Rossii,ziveo Nis i humani "diplomatski "centar!

special image