• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Konačna odluka: Ukida se pomeranje sata

Izvor Tanjug

Evropski parlament izglasao je danas da se od 2021. godine ukine pomeranje sata koje se decenijama događalo dva puta godišnje, u martu i oktobru.


Prema direktivi EU, svih 28 država članica sada prelaze na letnje vreme poslednje nedelje u martu i nazad na zimsko vreme poslednje nedelje oktobra.

Za dve godine, zemlje koje planiraju da zauvek ostanu na letnjem računanju vremena trebalo bi da pomere kazaljke poslednji put u martu 2021, a one koje odaberu zimsko računanje vremena podesiće svoje satove poslednji put u oktobru 2021. godine.

Opet pomeramo kazaljke - evo kada

Evropska komisija - zadužena za izradu zakonodavstva EU - napravila je predlog pršle godine, nakon javne rasprave koja je pokazala da 84 posto ispitanika želi da obustavi menjanje sata.

Letnje računanje vremena (DST) je obavezno u EU od 2001. godine, s ciljem da se interno tržište EU učini boljim i da se smanje troškovi energije.

Smatralo se da bi manje vremenskih razlika olakšalo međunarodnu trgovinu i putovanja u EU, kao i da bi dodatni sati tokom leta mogli da smanje potrošnju veštačkog osvetljenja i pomognu u slobodnim aktivnostima na otvorenom.

Međutim, ušteda energije iz DST-a pokazala se prilično marginalnom. Takođe, neki od glavnih trgovinskih partnera EU - među kojima su Kina, Rusija i Turska - ne posluju pod DST-om.
Konsultacije i naučne studije ukazuju na to da promene sata imaju negativan efekat na zdravlje ljudi.

Komisija EU je saopštila da studije ukazuju da "uticaj na ljudski bioritam može biti ozbiljniji nego što se ranije mislilo".

Komentari 47

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Da rezimiramo

Pošto ionakp nećemo biti u EU, glupo je prilagođavati se njihovom vremenu, treba da gledamo šta je bolje i efikasnije za privredu i ekonomiju i šta je racionalno

Koča

Konačna pobeda gluposti i 84%. Dok su naše babe i dede ustajali sa svitanjem Sunca, što je i pratilo pomeranje sata, sada ćemo ustajati zimi i raditi dok je noć zbog nemogućnosti 84% retardiranih da to razumeju. Takođe i bolesno prenemaganje da dva puta u godini pomeranja sata za jedan sat BAŠ STRAŠNO utiče na zdravlje. Kao da 363 dana ustaju u tačno određeno i isto vreme i ležu uvek u isti sat pa onda ta dva sata stvarno prave kataklizmičnu razliku. A ostalih 363 dana ne

Da li je bilo tako

@Koča naši potomci nisu ustajali kako je sunce izlazilo jer je razlika u trajanju dana leti i zimi 6 sati, leti sviće u 04 a zimi u 07 a zalaz u 20 odnosno zimi u 17

special image