• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Partizanski heroj na evro-novčiću

Slovenci stavljaju na svoje novčiće od dva evra lik partizanskog komandanta Franca Rozmana "Staneta" i zvezdu petokraku.

Slovenačka centralna banka će u ponedeljak pustiti u opticaj milion prigodnih kovanica u apoenu od dva evra s likom i godinom rođenja i smrti partizanskog komandanta Franca Rozmana "Staneta", sa zvezdom petokrakom, na "nacionalnoj" strani kovanice.

"To je velika stvar za Sloveniju, ona tako jača svoj identitet u Evropi i afirmiše svoje vrednosti NOB", rekao je danas za Slovenačku televiziju predsednik udruženja antifašista-veterana iz II. svetskog rata Janez Stanovnik.

Franc Rozman, s partizanskim imenom "Stane" ili "komandant Stane" rođen je 1911. u selu Pirinče nedaleko Ljubljane. Po zanimanju je bio pekar.

Do smrti 1944. do koje je došlo nesrećnim slučajem, prilikom probe minobacača, bio je komandant glavnog štaba slovenačkih partizanskih odreda, a učestvovao je i u španskom građanskom ratu 1936-1939. na strani republikanaca.

Posle završetka II svetskog rata posmrtno je odlikovan ordenom Narodnog heroja.

Posle njegove smrti razvila se legenda da se Rozman zalagao za formiranje "slovenačke vojske" sa slovenačkim komandnim jezikom, kao i da nije umro nesrećnim slučajem nego zapravo u atentatu prikazanom kao nesreća.

Svaka država članica evro-zone po pravilu jednom godišnje može da izda memorijalnu kovanicu u apoenu od dva evra koja je zakonito sredstvo plaćanja u svim državama Evropske monetarne unije, a od standardne se razlikuje samo po nacionalnoj strani.

Prvi memorijalni evro 2004. godine izdala je Grčka povodom olimpijskih igara u Atini.

Slovenija je izdala do sada dve takve kovanice - prošle godine, na 200. godišnjicu Botaničke bašte u Ljubljani i 2008. na 500. godišnjicu rođenja Primoža Trubara.

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image