• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ekonomisti: Srbiju čekaju bolne reforme

Izvor Beta

Srpski ekonomisti su ocenili da za izlazak iz ekonomske krize Srbiji predstoje bolne reforme i rešenje problema sa rastom javnog duga.

Ekonomista Miladin Kovačević kazao je novinarima u pauzi skupa o uticaju stvaranja bankarske unije na zemlje koje nisu članice EU u organizaciji Unikredit banke da Srbija ne može da reši problem javnog duga bez aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).

"Stanje u pogledu održivosti javnog duga je takvo da je teško zamisliti da se može lako razreštiti merama fiskalne kosolidacije ili reformama bez aranžmana sa MMF", kazao je Kovačević.

Taj aranžman, dodao je Kovačević, morao bi da bude "stend baj" sa reprogamom duga ili nekim načinom refinansiranja javnog duga da bismo došli do daha 2015. godine ili kasnije.

"Uslov svih uslova je aranžman sa MMF, drugi je pokretanje reformi posebno u javnom sektoru, treći konsolidacija javnih finansija i uštede, a četvrti finansijski mehanizam za pomoć privredi koja ima izvoznu orijentaciju", kazao je on.

Kovačević je ocenio da bi evroobveznice Srbije na međunarodnom tržištu mogle da se prodaju po stopama uz kamatu od šest do sedam odsto, što nije jeftino, ali nije ni prepreka.

"Nismo došli u situaciju da ne možemo da povučemo novac. Za ovu godinu Srbiji bi trebalo još 1,3 miljarde evra odnosno 1,7 milijardi dolara uključujući finansiranje budžeta za prvi kvartal 2013. godine", kazao je on.

Kovačević je dodao da bi sledeće godine Srbiji trebalo još oko 1,3 milijarde, uz pad defiicita na 3,5 odsto BDP-a.

Eknomsista Branko Urošević ocenio je da je očigledno da budžetski prihodi u ovom trenutku neće moći da se lako povećaju, tako da će morati da se smanjuju rashodi.

On je istkao da će to kako će se odrediti prioriteti za smanjivanje rashoda biti politička odluka.

"Da se moraju smanjivati troškovi jasno je. Da je to nešto što nikome neće biti prijatno i to je takođe jasno", kazao je Urošević navodeći da se govori o reformi penzijskog sistema, smanjenju subvencija javnim preduzećima.

Prema njegovim rečima, moraju se očekivati veoma bolni rezovi jer su strukturni problemi ostvljeni po strani i nisu rešavani godinama.

"Kao u basni cvrčak i mrav. Mi smo bili cvrčak veoma dugo i tako više ne ide. Došla je kasna jesen i početak zime, mora da se radi mongo više i da se razmišlja kako da se privređuje", kazao je Urošević, koji je i savetnik guvernera Narodne banke Srbije.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

kv

a sns,podrsku vecu od pola.ko koga ovde laze?

zarr

a ovo kao do sad je bilo bezbolno.jaoj kad bude bolno.sigurno ce ministri da sebi smanje plate.oh kako je to bolno,a lepo zvuci

Amon

Samo da ne budu bolne po običan svet.Neka budu bolne za one koji rade u javnom sektoru i primaju po 80 000 dinara ili tajkune koji imaju milione.

special image