• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Transparentnost: do detalja o svakoj privatizaciji

Izvor Beta

Vlada, policija i tužilaštvo trebalo da građanima Srbije pruže potpuni uvid u svaki od 24 sporna slučaja privatizacije a ne zbirni pregled, kaže programski direktor Transparentnosti Srbija, Nemanja Nenadić.

"Mislim da bi građani trebalo da dobiju vrlo precizne informacije o svakom pojedinačnom slučaju spornih privatizacija, a ne samo zbirne podatke", kazao je Nenadić za agenciju Beta, dodajući da bi trebalo da se za svaki pojedinačan slučaj javnosti predoči šta je od ranije iznetih sumnji bilo istinito, a šta nije, odnosno šta je ispitano i ko je odgovoran.

Predstavnik Transparentnosti Srbija je naveo i da se informacije o spornim privatizacijama, koje su 28. decembra predstavili Vlada i tužilaštvo, "dosta razlikuju" od podataka koje su o tim privatizacijama predočeni 15. jula.

"Ono što upada u oči su različite cifre, kako u pogledu sumnji za koliko je budžet Srbije oštećen, tako i u pogledu broja lica koja su osumnjičena", kazao je Nenadić.

Prema njegovim rečima, "cifre su dosta manje nego one koje su saopštene u julu, a postoji i razlika u broju ljudi koji će biti krivično gonjeni i protiv kojih su podnete krivične prijave".

"Imamo u vesti od 15. jula gde se iznosi sumnja da je došlo do štete za budžet u visini od 80 milijardi dinara, a prema saopštenom 28. decembra, govori se o šteti od 7,7 milijardi dinara", kazao je on.

Nenadić ipak ne isključuje mogućnost da je tokom istrage moglo doći do utvrđivanja drugačijih činjenica, koje su mogle da utiču na to da štete za budžet u pojedinim slučajevima nije bilo ili da je ona bila manja.

On je dodao da nema podatke o tome šta je u istrazi bilo obuhvaćeno u julu, a šta sada, kao i na osnovu čega je došlo do razlike u podacima.

"O krajnjim dometima rezultata istrage spornih privatizacija je još rano suditi", kazao je on i dodao da će se oni videti tek kada budu završeni svi sudski procesi, što po njegovoj oceni može trajati godinama.

On je ocenio da je najveći problem u prethodnih 10 godina bilo to što vlada i tužilaštvo nisu pravovremeno reagovali na izveštaje Saveta za borbu protiv korupcije.

Nenadić je naglasio da je za Srbiju važno i da se izgrade "konkretni i stalni modeli institucionalne borbe protiv korupcije", jer, kako je naveo, radne grupe koje koje su radile na spornim slučajevima privatizacije to nisu.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image