• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Danas možete videti Miroslavljevo jevanđelje

Izvor mondo.rs

U Narodnom muzeju u Beogradu danas prvi put u 2014. izložen najstariji i najvredniji sačuvani ćirilični rukopis, snimanje i fotografisanje nije dozvoljeno.

U Narodnom muzeju u Beogradu danas od 12 do 20 časova svi zainteresovani će moći da vide Miroslavljevo jevanđelje, koje se može videti samo deset puta godišnje.

Pored originalnog primerka biće izloženo i prvo fototipsko izdanje Miroslavljevog jevanđelja, koje je priredio Ljubomir Stojanović i koje je 1897. godine štampano u Beču.

S obzirom na starost spisa i posebne uslove u kojima mora da se čuva Miroslavljevo jevanđelje izlaže se samo deset puta godišnje, a danas je jedan od tih dana.

Zbog krhkosti ovog izuzetnog umetničkog predmeta on zahteva posebne uslove za čuvanje. Izložen je u posebnoj vitrini, u zamračenoj prostoriji u kojoj su kontrolisani temperatura, vlažnost vazduha i jačina svetlosti. Snimanje i fotografisanje nije dozvoljeno da ne bi došlo do eventualnog oštećenja predmeta.

Miroslavljevo jevanđelje se čuva u Narodnom muzeju u Beogradu pod inventarskim brojem 1536. Pisano je na pergamentu i ima 181 list; u kožnom je povezu. Jedan od listova (br. 165), koji je ruski vladika Porfirije Uspenski odneo 1845-46. godine iz Hilandara, čuva se u Nacionalnoj biblioteci u Sankt Peterburgu.

Zapis na poslednjem, 181. listu Jevanđelja govori da ga je poručio humski knez Miroslav, brat velikog župana Stefana Nemanje. Miroslavljevo jevanđelje je, verovatno, bilo namenjeno njegovoj zadužbini – episkopskoj crkvi sv. Petra i Pavla u Bijelom Polju na Limu, a pretpostavlja se da je tamo moglo biti ispisano i ilustrovano.

Iz zapisa na poslednjem listu se saznaje i ime đaka Gligorija, koji se potpisao na još jednom mestu u knjizi, na listu 178, ovaj put kao Grigorije. U nauci su postavljene različite hipoteze o njegovoj ulozi u nastanku Jevanđelja. Smatra se da je mogao biti pisar ili minijaturista.

Miroslavljevo jevanđelje je pisano na staroslovenskom jeziku, srpske redakcije i raške ortografije. Po svom sastavu je jevanđelistar – bogoslužbena knjiga koja ima delove četiri jevanđelja raspoređene prema redosledu čitanja u toku crkvene godine. Osim jevanđeoskog teksta, ispred svakog čitanja ima ispisane alilujare.

Jevanđelje se izlaže u okviru izložbe "Zaveti i poruke. Stefan Nemanja - devet vekova" koja traje do 1. marta ove godine.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Kazablanka

E ovo je vec vest koja zavredjuje paznju.

SERIJE