• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština o zakonima o vladi i o ministarstvima

Izvor MONDO/Agencije

Poslanici su večeras završili načelnu debatu o novom zakonu o ministarstvima i izmenama Zakona o vladi, čije je usvajanje preduslov za izbor nove vlade, a amandmane će razmatrati u subotu.

U Skupštini Srbije sutra će biti pauza, a u subotu, 26. aprila parlamentarci će razmatrati amandmane na te zakone, a potom se očekuje i njihovo usvajanje kako bi u nedelju, 27. aprila bila izabrana vlada.

U toku današnje debate poslanici vladajuće SNS i stranaka koje su njeni budući koalicioni partneri istakli su da je predlog da nova vlada ima 16 ministarstava racionalan i da će omogućiti da vlada bude efikasna.

Cilj novog zakona o ministarstvima i o vladi je, kako je rekao predlagač Veroljub Arsić, da Srbija dobije efikasnu i racionalnu vladu, najmanju u novijoj istoriji, ističući da političari treba po strani da ostave svoje ambicije i da brinu kako zemlju da izvuku iz krize.

Buduća Vlada Srbije imati 16 ministarstava - dva manje nego prethodna.

Nova vlada imaće Ministarstvo finansija, Ministarstvo privrede, Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, Ministarstvo građevine, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvo rudarstva i energetike, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.

Vlada će imati i Ministarstvo pravde, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo odbrane i Ministarstvo spoljnih poslova.

Vladu će činiti i Ministarstvo prosvete i nauke, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja, Ministarstvo omladine i sporta i Ministarstvo kulture i informisanja.

Šef poslaničke grupe SNS Zoran Babić izjavio je da će nova Vlada biti najmanja Vlada u protekle gotovo dve decenije.

"Za razliku od Vlade 2007. ili 2008. godine kada je bilo 22 ili 24 ministarstva, kada su ministarstva formirana na osnovu koalicionih sporazuma, dogovora ili personalnih stvari, ovaj broj ministarstava je formirao život", rekao je Babić novinarima u Skupštini Srbije.

On je rekao da su spajana ministarstva koja su i opredeljena jedna prema drugima.

"Nema mešanja nadležnosti, nema dupliranja nadležnosti, a kada se nadležnosti dupliraju onda izostaje odgovornost. Sada se jasno zna ko šta radi u Vladi, ko je za šta nadležan. Spojena su ministarstva energetike i rudarstva", rekao je Babić.


Zaštita životne sredine je pridodata uz Ministarstvo poljoprivrede, jer ne možemo da dozvolimo da zagađivač i onaj ko treba da štiti životnu sredinu budu u jednom ministarstvu, dodao je Babić.

O Bajernu i Real Madridu

Skoro jednoličnu raspravu o izmenama Zakona o vladi i Predloga zakona o ministarstvima, samo na momenat je “uzburkala” polemika šefa poslnika SNS Zorana Babića i poslanika DS Borislava Stefanovića, pošto je predsedvajući Vladimir Marinković revnosno primenio Poslovnik o radu i prekinu njihovu debatu. Stefanović, koji je i u prethodnom sazivu bio poznat po tome da u ime poslaničke grupe “nikada nije ostao dužan” iskoristio je to što je fudbalski klub Bajern juče izgubio utakmicu od madridskog Reala aludirajući na poređenje buduće vlade i tog nemačkog kluba koje je više puta pominjao mandatar Aleksandar Vučić. “Bajern je sinoć izgubio od Reala iako je imao veći posed lopte”, rekao je Stefanović naprednjacima. "Svaka utakmica Lige šampiona ima i revanš i drugih 90 minuta. Nova vlada, ovako konciprana spremna je da sprovodi reforme i da trči svih 180 minuta - da trči i da pobedi zbog građana i onih koji su glasali za SNS ali i za vas", uzvratio je Babić.

Poslanici Nove demokratske stranke (NDS) ne nameravaju da podrže predloženi Zakon o ministarstvima i izmene Zakona o vladi, a taj stav će možda promeniti ako budu prihvaćeni amandmani te stranke na pomenuta zakonska rešenja, izjavio je šef poslaničke grupe NDS Marko Đurišić.

Amandmanima na Predlog zakona o ministarstvima, NDS traži formiranje posebnog ministarstva za ekologiju, jer je to jedna od najvažnijih oblasti u budućem procesu evrointegracija.

Ta stranka ima i zamerke na to što se sva javna preduzeća stavljaju pod okrilje Ministarstva privrede, a traži i ukidanje odredbe kojom se ukida Uprava za rodnu ravnopravnost.

Poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak izjavio je da je dobro to što vlada ima manje ministarstava, ali da je od samog broja ministarstava bitnije kako će ona raditi, jer kako je ocenio, najskuplje je ono što loše radi.

"Vidim da u ovoj Vladi nema ministarstva za krupne provizije i za nedostatak dokaza, to mi je jako drago", kazao je Čanak, koji nije precizirao kako će se njegova stranka izjasniti prema zakonima.

Opoziciona poslanička grupa Demokratske stranke (DS) u Skupštini Srbije podnela je amandman na Zakon o ministarstvima kojim se predviđa osnivanje posebnog Ministarstva za zaštitu životne sredine.

Narodna poslanica Gordana Čomić (DS) navela je da zaštita životne sredine i poljoprivreda čine 75 odsto pregovora o članstvu Srbije u Evropskoj uniji, i da zato ta ministarstva treba razdvojiti.

Poslanička grupa DS takođe se protivi ukidanju Uprave za rodnu ravnopravnost i predlaže da u savetima koje osniva Vlada Srbije najmanje 30 odsto članova bude iz slabije zastupljenog pola.

Čomićeva je rekla da se u predlogu Zakona o Vladi i Zakona o ministarstvima ne naziru strukturne reforme, jer nije navedeno u čijoj je nadležnosti pitanje preduzeća u restruktuiranju.

ŠTA STOJI U PREDLOZIMA ZAKONA

O predloženim izmenama zakona o vladi i o predlogu zakona o ministarstvima raspravljaće se objedinjeno.

Kako se navodi u obrazloženju predloženog Zakona o ministarstvima, zbog racionalnije organizacije poslova državne uprave i smanjenja javnih rashoda predviđen je prestanak rada određenih organa državne uprave, odnosno jednog organa u sastavu ministarstva i pet kancelarija.

Tako će nadležnosti Kancelarije za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja preuzeti Ministarstvo privrede, a u nadležnosti tog ministarstva biće i poslovi Kancelarije za brzi odgovor.

Ministarstvo pravde preuzeće nadležnosti Kancelarije Nacionalnog saveta za saradnju sa Međunarodnim tribunalom u Hagu, a Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave nadležnosti Uprave za digitalnu agendu.

Prestanak mandata

Skupština je konstatovala da je prestao mandate poslanicima koji su prethodno podneli ostavku na tu funkciju - mandataru za sastav vlade Aleksandru Vučiću, predsedniku Vlade Vojvodine Bojanu Pajtiću, generalnom sekretaru Skupštine Srbije Jani Ljubičić i poslaniku DS Miodragu Stojkoviću. Prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, ako poslaniku na ovaj način prestane mandat, taj mandat pripada političkoj stranci sa čije je liste poslanik bio izabran. Poslanici su odbili da na dnevni red stave Predlog zakona o prestanku važenja Zakona o umanjenju neto prihoda lica u javnom sektoru, koji su u skupštinsku proceduru uputili poslanici DS Gordana Ccomić i Borislav Stefanović.

Ministarstvo spoljnih poslova preuzima nadležnosti Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, dok novoustanovljeni Republički sekretarijat za javnu politiku preuzima nadležnosti i zaposlene Kancelarije za regulatornu reformu i analizu efekata propisa.

Izmenama Zakona o vladi, koje su stigle u skupštinsku proceduru, predviđena je samo jedna novina - da premijer može da osnuje savete za ekonomski razvoj, za državne organe i javne službe, kao i druge savete čiji se sastav određuje aktom o njegovom osnivanju.

Ranije je bilo predviđeno da ti saveti imaju najviše po pet članova.

Kako se navodi u zakonu, predloženo rešenje zasnovano je na potrebi da se pri određivanju sastava savetodavnih tela u obzir uzmu specifične potrebe za odabirom stručnih lica koja bi činila sastav svakog tela i da ukupan broj, pored zahteva kompetentnosti, zadovolji i zahteve racionalnosti i efikasnosti u radu.

Formiranjem odbora i stalnih delegacija u međunarodnim parlamentarnim institucijama ranije danas je završeno konstituisanje Skupštine Srbije.

Skupština je juče većinom glasova izabrala Maju Gojković za predsednicu skupštine.

Poslanici su izabrali i šest potpredsednika - Veroljuba Arsića i Igora Bečića iz SNS, iz redova demokrata Gordanu Čomić, koja je tu funkciju obavljala i u prethodnom sazivu, iz NDS Ninoslava Stojadinovića, iz SDPS Vladimira Marinkovića, a iz PUPS Konstantin Arsenović, koji je takođe bio potpredsednik u prošlom sazivu.

U skupštini je prethodno održana komemoracija preminulom predsedniku PUPS Jovanu Krkobabiću.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image