• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DSS uvodi jezičke patrole za Mađare u Vojvodini?!

Izvor Beta

Opšte negodovanje zbog najave pokrajinskog DSS da će organizovati "jezičke patrole" koje treba da utvrde koliko Mađara u Vojvodini ne govori srpski jezik.

Predsednik Pokrajinskog odbora DSS Milenko Jovanov najavio je juče da će ta stranka formirati "jezičke patrole" kojima će utvrditi u koliko naseljenih mesta, posebno na severu Bačke, građani mađarske nacionalnosti, kako tvrdi, ne govore srpskim jezikom.

Jovanov je na konferenciji za novinare rekao da će te "jezičke patrole" biti formirane po ugledu na "jezičke patrole" koje je najavio Nacionalni savet Mađara, a koji će obilaziti mesta po Vojvodini i utvrđivati da li se poštuje visejezičnost u nazivu zvaničnih institucija.

Proverićemo onda i mi da li i koliko u Srbiji Mađari govore srpski jezik, da nam se ne bi dešavalo da u pojedinim mestima građani koji govore srpski ne mogu da se sporazumeju sa lokalnim stanovništvom, rekao je Jovanov, koji tvrdi da postoje čitava naselja u kojima se ne govori srpski jezik.

Da li u Mađarskoj postoji ijedno naselje u kome stanovnici ne znaju mađarski - ne postoji, upitao je i sam odgovorio Jovanov i zaključio da bi u Srbiji svaki građanin morao da zna srpski jezik.

Pokrajinski ombudsman izrazio je danas zabrinutost zbog ovih najava iz DSS.

"Političke organizacije nemaju ovlašćenje za ovu vrstu aktivnosti, posebno kada se one koriste za političku promociju u momentu kada su politički odnosi Srbije i Mađarske na veoma visokom i kvalitetnom nivou", naveo je ombudsman u saopštenju.

Ombudsman je dodao da je "činjenica da na severu Vojvodine pripadnici mađarske nacionalne manjine ne vladaju srpskim jezikom", ali da to nije njihova krivica, jer je jedino mesto gde mogu da ga nauče škola.

"I samo je škola mesto gde se to znanje može oceniti i kontrolisati", upozorio je ombudsman i dodao da takve izjave mogu izazvati pogoršanje međunacionalnih odnosa u Vojvodini i osećaj straha kod pripadnika manjina.

Dodaje se da je ombudsman već upozoravao na problem učenja srpskog jezika u manjinskim sredinama, apelujući da ono mora biti kvalitetnije, sa mogućnošću uvođenja bilingvalne nastave u sredinama gde mađarska zajednica čini većinu.

Ideju o "patrolama" osudli su pokrajinski odbor Demokratske stranke i Liga socijaldemokrata Vojvodine, ocenivši ih kao "zlu nameru", "šovinističke i nacionalističke izjave" i "profašističke metode".

Srpski pokret obnove takođe je oštro osudio inicijativu DSS i ocenio da takvim idejama nema mesta u civilizovanom društvu.

"Normalno je da je za sve manjine u Srbiji znaju jezik većinskog stanovništva, ali na to ne treba da ih primoravaju jezičke patrole političkih stranaka, već ljudi treba da sami uče jezik uz pomoć svojih nacionalnih saveta i školskog sistema", kaže za Tanjug profesor međunarodnog prava Tibor Varadi reagujući na najavu DSS-a.

Varadi dodaje da nije greh ako neko ne govori neki jezik, ali takođe smatra da je "apsolutno normalno da sve manjine u Srbiji govore jezik većine".

"Ne verujem da to može da se podstakne jezičkim patrolama koje organizuje jedna politička partija. Mnogo je prirodnije da to radi nacionalni savet u saradnji sa školskim sistemom Srbije, jer se u školama predaje većinski jezik i mislim da u najvećem delu Vojvodine Mađari prilično dobro govore srpski, a tamo gde ne govore treba ga popraviti", izjavio je Varadi.

Prema njegovim rečima slika o tome koliko pripadnika manjine ne govori dobro srpski je pomalo iskrivljena. "Ti podaci nisu dramatični, ali je apsolutno u interesu svih Mađara u Vojvodini da govore srpski. To je normalno i to je i teza Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine", rekao je Varadi.

On je dodao da je tokom devedesetih prošlog veka ispostavilo da neki Mađari, u delovima gde je veoma velika mađarska lokalna većina, lošije govori srpski.

"Te godine su pomalo odvojile ljude na nacionalnoj osnovi", rekao je Varadi i dodao da je jedno od, ne samo deklarisanih, nego i delimično ostvarenih ciljeva Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine poboljšanje znanja srpskog jezika.

"Poznato mi je da postoje takve akcije", rekao je Varadi.

Direktorka kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović, osim što ideju DSS-a smatra neprimerenom, kaže iz stalnog kontakta sa nacionalnim savetima nacionalnih manjina može da potvrdi da oni pokazuju interesovanje za učenje srpskog jezika, jer su potpuno svesni da je poznavanje i učenje srpskog jezika osnovni preduslov za njihovu punu integraciju u politički i društveni život Srbije.

Predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović ocenio je najavu formiranja "jezičkih patrola" kao sramnu i opasnu i zatražio da se DSS od takve ideje ogradi.

Šef poslaničkog kluba Saveza Vojvođanskih Mađara Balint Pastor izjavio je  da ne zna u kom propisu piše da pripadnici nacionalnih manjina moraju da govore srpski, sto, dodao je, ne znači da u sopstvenom interesu ne treba da savladaju jezik zemlje u kojoj žive.

Pastor je naglasio da se upravo zbog činjenice da pripadnici nacionalnih manjina treba da savladaju srpski jezik, SVM već godinama zalaže za izmenu planova i programa za učenje srpskog jezika u osnovnim i srednjim skolama, jer prema sadašnjim, to nije moguće.

DSS ocenila je danas da se protiv nje vodi kampanja "puna podmetanja" povodom stava prema manjinama, iako DSS smatra da se sva prava manjinskih zajednica moraju dosledno poštovati.

DSS je navela da "izražava zaprepašćenje zbog zamene teza kojima su pribegli neki politički činioci posle jučerašnje konferencije za štampu predsednika pokrajinskog odbora DSS-a Milenka Jovanova".

"Pre svega je zaprepašćujuće da ni posle više dana od izjave koju je mađarski premijer Viktor Orban dao u svom ekspozeu u mađarskom Parlamentu, a u kojoj je najavio zahtev za autonomiju Mađara u susednim državama niko od zvaničnika države Srbije nijednu jedinu reč o tome nije prozborio", navodi se u saopštenju.

DSS je ocenio da je "začuđujuće" da, kada je Savet mađarske nacionalne manjine najavio uvođenje "jezičkih patrola" koje bi proveravale da li se mađarski jezik koristi svuda gde je to zakonom zagarantovano, niko od svih koji su juče kritikovali DSS "nije rekao nijednu jedinu reč".

"Zbog onih koji su zaboravili, ili se prave da su zaboravili, da podsetimo, upravo je za vreme vlade DSS donet zakon koji omogućava pozitivnu diskriminaciju manjinskih lista na izborima, upravo za vreme kada je DSS bio na vlasti rešeno pitanje predstavljanja kroz Nacionalne savete", navodi se u saopštenju.

U odvojenoj izjavi zamenik predsednika DSS Aleksandra Popovića oštro je kritikovan poslanik SDPS Meho Omerović jer je u kontekstu DSS spominjao "crne trojke".

Popović je ocenio da su to "opasne neistine", jer "nigde DSS u svojim izjavama nije spominjala" crne trojke.

"Srbija i srpski narod su ponosni na svoju borbu protiv fašizma...

Vredno je zapaziti da u Novom Pazaru, gradu gde je stranka gospodina Omerovića na vlasti, spomen ploča Aćifu Hadžiahmetoviću, čoveku koji je osuđen za ratne zločine i saradnju sa okupatorom, stoji i dalje na svom mestu. Do kada će, i to je pitanje za gospodina Omerovića, ona tamo da stoji", rekao je Popović.

Tagovi

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

B 777

DSS bio i sada je najvece zlo u Srbiji.Pa gradani su na izborima jasno pokazali sta misle o njihovoj"demokratiji"

Sasa

Treba tako...

Orfa

Kuci neka prica svako kako hoce, na ulici, skoli bolnici poslu.... znase kojim se jezikom prica. Imamo tako lep jezik a mi uvodimo strane reci, najvise engleski, poceli smo i nase firme pisati tudjim jezikom, to nema nigde. Kada je rec o Madjarskoj, tamo se prica sa njihovim jezikom, nema drzavne skole na srpskom. Takodje, dete koje se tamo rodilo a mama i tata mu recimo Srbin i Hrvat, to dete jedini moze biti Madjar, hteli roditelji ili ne.... Ako zivimo u Srbiji onda smo svi Srbijanci i pricamo Srpskim jezikom.... To su stvari o kojima treba skupstina da ozbiljno da se pozabavi.

special image