• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lukšić: Granicu na Prevlaci rešiti arbitražom

Izvor Beta

Ministar spoljnih poslova Crne Gore Igor Lukšić rekao je danas da se razgraničenje na Prevlaci može rešiti "jedino arbitražom" i da se zvanična Podgorica već duže vreme priprema za takav način rešenja graničnog spora.

 Lukšić: Granica na Prevlaci može da se reši arbitražom Izvor: Thinkstock/iStock

Izvor: Thinkstock/iStock

Lukšić je to rekao na sednici skupštinskog odbora za međunarodne odnose, na kome je predstavio izveštaj o radu Ministarstva spoljnih poslova Crne Gore za prošlu godinu.

Poslanici opozicije su kritikovali odnos vlade prema pitanju razgraničenja s Hrvatskom, ocenjujujući da je državna politika u tom smislu "inertna", kao i da je Prevlaka "izgubljena".

Poslanici su tražili od ministra odgovor na pitanje šta će zvanična Podgorica uraditi ako Hrvatska nastavi s istraživanjem nafte i gasa u podmorju kod Prevlake.


Lukšić je podsetio da je Crna Gora diplomatski reagovala na nedavnu odluku Hrvatske da raspiše tender za eksploataciju mineralnih resursa i ocenio da diplomatska reakcija Podgorica "dodatno afirmiše njenu poziciju nekoga ko ne donosi jednostrane poteze".

Lukšić je rekao da bi eksploatacija gasa "trebalo da se obavlja u međusobnom razumevanju" bez prejudiciranja konačnog rešenja pitanja granice.

Granica na kopnu na Prevlaci je nesporna, ali dve zemlje imaju različite stavove kuda povući liniju razgraničenja na moru, odnosno u takozvanoj ekološko-ribarskoj zoni.

Obe zemlje zainteresovane su upravo za taj priobalni pojas i za istraživanje i eksploataciju potencijalnih nalazišta nafte i gasa.

Hrvatska je nedavno objavila geografske mape uz koncesionu dokumentaciju za istraživanja u južnom Jadranu, a zvanična Podgorica je taj čin okarakterisala kao "jednostrani" koji prejudicira konačno rešenje.

Za poluostrvo Prevlaka na snazi je privremeni protokol iz 2002. godine.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image