• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Selaković imenovao prve javne beležnike u Srbiji

Izvor Tanjug

Ministar pravde imenovao je danas 94 javna beležnika u Srbiji koji će za mesec dana početi sa radom i u znatnoj meri rasteretiti sudove, podići nivo efikasnosti pravosuđa, kao i stepen pravne sigurnosti i pravne predvidivosti.

"Danas sam imenovao za područja 37 sudova ukupno 94 javna beležnika u skladu sa Zakonom o javnom beležništvu, a na predlog Komisije koja je sprovela konkurs za imenovanje. To je posao koji će ubuduće raditi Komora javnih beležnika", rekao je Selaković Tanjugu.

On je izrazio zadovoljstvo što je prvi put posle 1930. godine, kada je u Kraljevini Jugoslaviji pokušano uspostavljanje javnobeležničke ili notarske službe, danas izvršeno imenovanje javnih beležnika.

Prema njegovim rečima, konkursi za imenovanje javnih beležnika će se sprovoditi i ubuduće, kao i ispiti za kandidate jer je planirano da ih u Srbiji bude oko 350.
Ministar je ukazao da je svaka opština u obavezi da ima najmanje jednog javnog beležnika, jer po Zakonu na svakih 25.000 stanovnika dolazi po jedan javni beležnik.

Selaković je napomenuo da je na ovom konkursu veliki broj opština ostao bez javnih beležnika, dok je njihova koncentracija najveća u glavnom gradu.

"Na ovom konkursu učestvovalo je ukupno 177 lica. Od toga se 103 prijavilo za javnobeležnička mesta u Beogradu i 74 za sva druga mesta za koja su bili raspisani konkursi van Beograda, širom Srbije. Tu je i pet opština za koje se nažalost kandidati nisu prijavili to su Gornji Milanovac, Vrbas, Aranđelovac, Kikinda i Požega", napomenuo je ministar.
On je dodao da se takođe u Čačku za predviđena dva mesta, prijavio samo jedan kandidat koji je imenovan, dok je jedno mesto koje je bilo predviđeno konkursom ostalo upražnjeno.

Selaković je najavio da će imenovani beležnici idućeg četvrtka, 7. avgusta, položiti zakletvu, a 15. avgusta trebalo bi da bude održana osnivačka skupština Komore javnih beležnika, koja je u obavezi da do 1. septembra donese neophodna podzakonska akta i konstituiše organe komore.

Kada je u pitanju usklađivanje postojećih zakonskih propisa novonastalom sistemu, Selaković je naglasio da će Ministarstvo pravde do kraja avgusta dostaviti Vladi Srbije predloge zakona, mahom radi terminoloških promena.

"To su dva vrlo važna zakona koji će omogućiti javnim beležnicima da u punom kapacitetu obaljaju svoj posao - Zakon o overi prepisa potpisa i rukopisa i Zakon o prometu nepokretnosti", naveo je ministar u ukazao da će javnim beležnicima biti potrebano i određeno vreme za uhodavanje.

Prema njegovim rečima, u jednom vremenskom periodu ćemo imati dualizam ovlašćenja u nekim oblastima.

Kada je u pitanju Zakon o overi prepisa, potpisa i rukopisa, tim zakonom nije propisano da će svaka vrsta overe koja se sada obavlja u sudu ili u opštinskoj upravi odmah preći u nadležnost beležnika.

Zakon predviđa da tek nakon šest meseci od stupanja na snagu ti poslovi prelaze u isključivu nadležnost javnog beležnika, ukazao je ministar.

"To znači da će stanovnik opštine Rakovica u kojoj su imenovani javni beležnici, tokom prvih šest meseci od početka primene Zakona o overi prepisa, potpisa i rukopisa (nakon što bude izmenjen) moći da ode i u sud i u opštinu i kod javnog beležnika, a posle šest meseci samo kod javnog beležnika", objasnio je on.

Kada su u pitanju drugi zakoni, Selaković je rekao da se tačno zna gde je isključiva nadležnost javnog beležnika, kao kod Zakona o vanparničnom postupku i ostavinske rasprave zakona koji reguliše promet nepokretnosti.

"Na primer na opštini Stari Grad od 1. septembra svaki ugovor o prometu nepokretnosti treba da bude zaključen kod javnog beležnika", naveo je Selaković.

Ministar je izrazio uverenje da će uvođenje javnobeležničkog sistema u srpsko pravosuđe dovesti do rasterećenja i efikasnijeg rada sudova, poboljšanja investicionog ambijenta, podizanja pravne sigurnosti, kao i unapređenja dostupnosti pravde za sve građane Srbije.

"Kada je u pitanju oblast prometa nekretnina javni beležnici moraju da strankama pruže znatno viši stepen sigurnosti u pravnu valjanost kupoprdajnog ugovora koji zaključuju. Na taj način će biti u prilici da poboljšaju investitcioni ambijent u Srbiji", naglasio je Selaković.

On je istakao da i strane investicije takođe zahtevaju postojanje javnobeležničke službe.

"Do sada smo se nebrojeno puta uverili da se strani ulagači čude što u Srbija nema javnobeležničku službu i nije im bio jasno na koji to način posao, koji u njihovoj zemlji obavljaju javni beležnici, to ovde obavljaju sudovi", naveo je Selaković.

Prema njegovim rečima, taj sistem će i pravdu učiniti znatno dostupnijom za mesta i gradove gde nema ni susdske jedinice ni suda, kao što su opština Odžaci koja se nalazi na području osnovnog suda u Somboru i opština Kanjiža sa područja osnovnog suda u Senti, a u njima su danas imenovani javni beležnici.

"U tim mestima će javni beležnici početi sa radom od 1. septembra, što znači da građani iz tih mesta više neće morati da čekaju sudijski dan da sudija dođe u neko od njihova dva mesta i da, recimo, sprovodi ostavinsku raspravu, jer će nju u budućnosti sprovoditi javni beležnici", ukazao je Selaković.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image