• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Omaž Bapcu u Muzeju kinoteke

Poslednje dve večeri septembra biće posvećene "doktoru filma", koji je preminuo ove godine.

Marko Babac (1934-2014) za sobom je ostavio više od 80 kratkih i TV filmova koje je režirao, kao montažer potpisao je 13 dugometražnih i više od 100 kratkih filmova, a tokom devedesetih bio je angažovan na zahtevnom projektu rekonstrukcije najranijih srpskih i jugoslovenskih filmova.

Babac je srpski film zadužio i kao autor "Leksikona filmskih i TV pojmova", jedne od najznačajnijih enciklopedija te vrste u svetu, podsećaju "Večernje novosti".

U Muzeju jugoslovenske kinoteke 29. i 30. septembra biće prikazan ciklus njegovih najznačajnijih ostvarenja, od amaterskih, preko dokumentarnih koje je montirao, do igranih dela.

Posebna poslastica biće "Mali skver", film koji je samo jednom prikazan u Puli a zatim odmah zabranjen šezdesetih godina. Tu je i "Srce" (na slici) iz omnibusa "Grad", takođe zabranjeno ostvarenje.

Babac, koji je završio medicinu, bio je osnivač katedre za montažu na FDU, gde je predavao do NATO bombardovanja 1999. godine.

Najnovije i najzanimljivije vesti iz sveta zabave, kulture, muzike, filma, lifestyle, putovanja i seksualnosti pratite na našoj Facebook stranici - MONDO Zabava, kao i na Twitteru @Mondo_zabava.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gustav Mahler

Volio je Dejvida Lina. Mnogo sam naučio prateći njegov serijal o montaži na RTS-u i slušajući predavanja o Linovim filmovima. Bio je čovjek koji je živio za film. I dobar prenositelj filmskog znanja. Jednom je neko iz publike rekao da je filmska adaptacija književnog djela inferiornija od filma. Počelo se onda sa usporedbama, a Babac je odgovorio - film ne treba doslovno prenositi književno djelo već specifičnim filmskim jezikom dočarati atmosferu djela. Usporedbe su bespredmetne, a običan svijet nije svjestan specifičnog filmskog jezika, svojstvenosti umjetnosti koja se zove film.

SERIJE