• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nove niže cene vrtića zapravo duplirane?

Izvor MONDO/Beta

Pravilnik o merilima za utvrđivanje cena usluga u vrtićima biće donet do kraja ove godine i on će se primenjivati od 1. januara 2015, rečeno je agenciji Beta u Ministarstvu prosvete Srbije. U Beogradu "ekonomska cena" će biti duplirana.

Do tada bi lokalne samouprave u Srbiji trebalo da prilagode cene ne samo novom pravilniku, već i Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koji propisuje da je udeo u ekonomskoj ceni vrtića koji plaća roditelj maksimalno 20 odsto.

Problem sa cenama vrtića u pojedinim lokalnim samoupravama u Srbiji proističe upravo iz toga što, kako navode u Ministarstvu, nije poštovana ova odredba, već je udeo u ceni koju plaćaju roditelji (daleko) viši od 20 odsto.

Ovim pravilnikom neće biti propisana ekonomska cena, već, kako su precizirali u Ministarstvu, merila za njeno izračunavanje – plate zaposlenih, troškovi grejanja, ishrane dece, koja će se primenjivati na sve lokalne samouprave u Srbiji.

Beogradska sekretarka za obrazovanje Snežana Đurić rekla je agenciji Beta da nakon usvajanja Pravilnika, grad Beograd u roku od tri dana može da donese rešenje o ceni vrtića.

"Očekujemo usvajanje Pravilnika i Grad u roku od nekoliko dana može da donese svoju odluku", istakla je ona, i izrazila uverenje da bi roditelji već u februaru mogli da dobiju uplatnice sa novim cenama.

Najugroženije kategorije stanovništva imati beneficije koje im po zakonu pripadaju.

Kako je precizirala Đurić, ekonomska cena vrtića u Beogradu biće najverovatnije između 28.000 i 29.000 dinara, a roditelji će plaćati 5.600 odnosno 5.700 dinara.

Inrflacija 2,4 odsto, plate iste

I to u godini u kojoj je inflacija rekordno niska za Srbiju, čak ide ispod planirane. U novembru je bila 2,4 odsto, gledano na 12 meseci. Rast plata, takođe, ne može biti opravdanje jer su one nominalno iste a realno manje nego u 2013. Tako je isplaćena novembarska plata veća od prošlogodišnje u istom mesecu za tek 0,1 odsto.

Da gradske kase ne bi bili dodatno ispražnjene zbog toga što sada moraju da poštuju zakon, lokalne vlasti će se, kako izgleda, prilagoditi "malim popravljanjem" cene.

U slučaju Beograda to znači da će nova "ekonomska" cena porasti za više od 100 odsto, jer je prethodna bila 13.324 dinara a sad će biti i 29.000.

Dupliranjem "ekonomske" cene, duplira se i zakonski maksimum koji roditelji moraju da plate. Oni koji su u Beogradu do sada plaćali približno zakonskih 20 odsto (u stvari 22,3 odsto za troščlano domaćinstvo sa primanjima do 28.298 dinara), davali su za dete 2.973 dinara.

Sada će, ukoliko ova "ekonomska računica" opstane, svi Beograđani kojima dete ide u vrtić plaćati tih "20 odsto" 5.700 dinara, što je poskupljenje od 113 odsto.

Ministarstvo daje spisak merila koji ulaze u cenu, a iznose određuje lokalna samouprava tako da učešće roditelja može biti maksimalno 20 odsto od ekonomske cene, dok ostatak troškova snose lokalne samouprave.

Lokalne samouprave imaju pravo da regresiraju boravak dece u vrtićima i nekim socijalnim kategorijama omoguće niže cene - na primer roditeljima sa dvoje i više dece, samohranim roditeljima, roditeljima dece sa posebnim potrebama, ali to se uređuje drugim pravilnikom, koji donosi svaka opština ili grad pojedinačno.

U Srbiji je u pojedinim lokalnim samoupravama vrtić besplatan, u nekim se ova odredba zakona o učešću roditelja od 20 odsto poštovala, a u pojedinim gradovima među kojima je Beograd najviša regresirana cena vrtića iznosi 9.700 dinara u "ekonomskoj ceni" od oko 15 hiljada dinara, što je učešće roditelja od gotovo 77 odsto.

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

aha

Mislim da se vode cinjenicom: "Pa posto nismo nikome obezbedili mogucnost da nadje normalan posao, ljudi su verovatno kuci pa im i ne treba obdaniste. A ovi bogatasi koji imaju plate od 20.000 pa na vise, pa njih cemo da oderemo". I ovo je ta politika da se zaustavi ova bela kuga u zemlji. Kako li ide to razmisljanje: "Postavicemo prepreke na svakom koraku ljudima sa decom, pa ce ih to ojacati i naterati ih da imaju po desetoro dece". Svaka cast. A tek sta reci o ukidanju novogodisnjih paketica. Znaci kad imas skoro 200 agencija i gomilu ministarstava, gubis ogromne pare kroz razne nenormalne nabavke, tuzbe,...... Hajde da ustedimo neku "sicu" na deci(tehnicki mozda to i nije mala cifra, ali s obzirom koliko se rasipa na milion drugih strana, to je smesna cifra).

Ljizanin

Sa ovakvim "strucnjacima" nama ne trebaju neprijatelji.Jedno misle,drugo pricaju a trece rade.

jan

Ali pogledajte vi samo koji su strucnjaci donose neke odluke pa ih posle preglasavaju ukidaju sta vec, prvo ovo pa juce za one radnike koji se ne vide u skupstini itd. Ali vidi se koliko je vlast slaba kad bi bio malo jaci pritisak zbog neke stvari oni bi istog trenutka popustili... Istina je da se oni ne pitaju nista naravno ni vođa već treći sa novcem... Kome je interes propast drzave Srbije

special image