Zakon o oružju i municiji sada ima dva nova uslova za dobijlane dozvole za držanje oružja - proveru zdravstvene spospobnost na svakih pet godina i opravdan razlog za nabavku oružja.
Po novom zakonu, za čije usvajanje je glasalo 157 poslanika dok niko nije bio protiv, legalizacija oružja počeće odmah nakon objaljivanja zakona u "Službenom glasniku" i trajaće tri meseca.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović izjavio je tokom rasprave o tom zakonskom predlogu vlade da on pooštrava norme nabavke oružja, a omogućiće i da deca od 16 godina mogu da nose gasno oružje- sprej za samoodbranu.
On je najavio da odmah, po stupanju na snagu zakona, počinje legalizacija oružja u Srbiji.
Primena Zakona o oružju i municiji počinje za godinu dana, a osam dana po objaviljivanju u Službenom glasniku, počeće proces legalizacije oružja u Srbiji, koji će trajati tri meseca.
Zakon bi trebalo da omogući efikasnu kontrolu posedovanja i prometa oružja, a istovremeno da legalnim i savesnim vlasnicima oružja omogući da ga nesmetano poseduju i koriste u zakonom dozovljene svrhe - lova, sporta, kolekcionarstva i samoodbrane.
Novim rešenjima precizira se da će pored onih uslova za posedovanje oružja koji su postojali ranije, kao što su neosuđivanost za određena krivična dela, prekršajna nekažnjavanost za određene prekršaje, poslovna spospobnost, obuka u rukovanju oružjem uvesti dva nova uslova.
Reč je o zdravstvenoj sposobnosti, koja je ranija postojala kao mogućnost, i to samo prilikom nabavljanja oružja, kao i opravdan razlog, što, kako se navodi, ranije nije postojalo.
Bitna novina zakona je i izdavanje oružnog lista kao biometrijskog dokumenta.
Kao razlog za donošenje tog zakona, navodi se procena da u ilegalnom posedu ima 200.000 do 900.000 komada oružja.
Takođe, ukazano je da je u poslednjih pet godina zabeleženo više tragičnih incidenata u kojima je korišćeno oružje.
Posebno se podseća na višestruko ubistvo u mestu Jabukovac, kada je devet osoba izgubilo život, a još troje je bilo ranjeno.
Izvršilac je, podseća se, legalno posedovao oružje, uprkos činjenici da je duševni bolesnik što po starom zakonu nije izričito navedeno kao razlog za oduzimanje oružja.
Predviđeno je i strože kažnjavanje za zloupotrebe i nesavestan odnos prema oružju, a pojedinim odredbama predviđena je i zabrana obavljanja delatnosti pravnim licima i preduzetnicima kojima je od strane nadležnog organa odobreno bavljenje prometom oružja i municije.
Kada je reč o ispunjavanju drugog cilja, da se legalnim i savesnim vlasnicima oružja omogući da ga nesmetano poseduju i koriste, to će se, između ostalog, regulisati davanjem povlašćenog statusa registrovanim sportskim strelcima i kolekcionarima.
Zakon predviđa da se municija može nabavljati neograničeno, na osnovu oružnog lista, u kalibrima za oružje koje je registrovano, a uz posedovanje kolekcionarske dozvolu, može se nabavljati u svim kalibrima.
Nošenje oružja je takođe predviđeno, ukoliko fizičko lice dokaže da mu je lična bezbednost bitno ugrožena, ali ga može nositi samo na način kojim ne uznemirava druga lica.
USVOJEN TAMARIN ZAKON
Poslanici Skupštine usvojili su danas i dopune Zakona o zaštiti od požara, u javnosti poznat kao "Tamarin zakon".
Zakon o zaštiti od požara- Tamarin zakon, koji su inicirali roditelji šestoro mladih ljudi, stradalih 2012. u požaru u novosadskoj diskoteci Kontrast, uvodi obavezu ažuriranja i usklađivanja planova zaštite od požara sa u međuvremenu nastalim promenama.
Zakon propisuje izričite obaveze subjekta zaštite od požara da primenjuje propisane mere zaštite od požara i eksplozije, uvodi edukaciju dece i učenika u toj oblasti i druge izmene za stvaranje bezbednijeg okruženja u zaštiti od požara za sve ljude.
Sugestije i predloge za izmenu postojećeg zakona dostavili su ranije i roditelji nastradalih u požaru u diskoteci "Kontrast" u Novom Sadu. Među nastradalima je bila i Tamara Miladinović.
Otac Tamare Miladinović koja je stradala u požaru u "Kontrastu" Branko Miladinović je rekao da je glavno težište Zakona na odgovornosti i on predviđa odgovornost inspektora koji obavljaju nadzor i kontrolu objekata u izgradnji i objekata koji rade, što do sada nije bio slučaj.
Poslanici su usvojili i Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Ruske Federacije o readmisiji i Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Belorusije o saradnji u borbi protiv kriminala.
Usvojeni su i Zakon o potvrđivanju Memoranduma o razumevanju o institucionalnom okviru Inicijative za prevenciju i spremnost u slučaju katastrofa za region Jugoistočne Evrope (2013) i Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Mađarske o saradnji i uzajamnoj pomoći u slučaju katastrofa.
Skupština Srbija usvojila je i tri zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Rumunije o otvaranju međunarodnih graničnih prelaza : Jaša Tomić - Fenj, Vrbica - Valkanj i Nakovo - Lunga na srpsko-rumunskoj državnoj granici.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru