• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vučić u Mostaru: Da ne guramo probleme pod tepih

Izvor MONDO/Agencije

Premijer Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas u Mostaru da i Srbija, i Bosna i Hercegovina i Hrvatska imaju obavezu da obezbede stabilnost i sigurnost za sve svoje građane. Sastanak sa čelnicima BiH, možda i sa predsednicom Hrvatske.

Vučić je nakon sastanka sa srpskim članom Predsedništva BiH Mladenom Ivanićem rekao novinarima da svaki put kada iznosi zabrinutost, to čini za ceo region.

Nada se susretu s Kolindom

Na pitanje novinara da li će se sastati i sa hrvatskom predsednicom Kolindom Garabr-Kitarović, koja je najavila susret, on je kazao da je to dobra vest i da se nada da će moći doći do tog sastanka. Što se blokade Srbije u EU tiče, Vučić je naglasio da Hrvatska o tome odlučuje i da je to njihova stvar, a da će se Srbija ponašati u skladu sa evropskim pravilima i praksom, dobrim običajima i dobrim komšijskim običajima.

Sa Ivanićem je, preneo je, razgovarao o saradnju Srbije i BiH, regionalnim odnosima, položaju srpskog naroda.

"Za Srbiju je BiH jedan od najznačajnijih trgovinskih partnera, četvrti trgovinski partner, treća izvozna destinacija, posle Italije i Nemačke. Želimo da te odnose dalje unapređujemo", rekao je premijer Srbije.

On je podvukao da je regionalna stabilnost od ključnog značaja:

"Uložićemo mnogo truda i energije da očuvamo mir i stabilnost na zapadnom Balkanu", rekao je Vučić.

Upitan za planirani sastanak sa predsedavajućim Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, u kontekstu podignutih tenzija posle haških presuda, srpski premijer je istakao da je bolje da imamo iskrene i otvorene odnose, da rešavamo probleme, a ne da ih stavljamo pod tepih.

On je najavio da će u razgovoru sa Izetbegovićem, kao i uvek, biti potpuno otvoren i iskren.

Srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić istakao je danas da je krajnje vreme da se spuste tenzije na liniji Sarajevo - Beograd.

Bošnjačka strana treba da prestane sa nepotrebnom retorikom i držanjem lekcija Srbiji, rekao je Ivanić posle susreta sa premijerom Srbije.

"Krajnje je vreme da se spuste tenzije. Bilo je previše negativnog prema Srbiji iz BiH u prošloj, pa i ovoj godini, bez ikakvog razloga. Podsetio bih na incident u Srebrenici, otkazivanje posete predsednika Srbije Tomislava Nikolića zbog Nasera Orića, te na nepotrebnu retoriku i držanje lekcija posle poslednjih presuda Haškog tribunala.

On je istakao da odnosi Srbije i BIH nisu nikada bili u problemima, jer u ime BiH mogu da govore samo tri člana Predsedništva zajedno.

"Izetbegović je izneo lične stavove, koji nisu stavovi BiH. BiH smatra da u Srbiji ima dobrog i koretnog prijatelja", podvukao je Ivanić i dodao da će se to tako nastaviti i dalje.

U razgovoru sa hrvatskim članom Predsedništva BiH Draganom Čovićem, Vučić je istakao da Srbi i Hrvati treba da rade na uređenju svojih odnosa, na dobrobiti budućih generacija.

Čović je prvo prokomentarisao da je ovo "dobar dan u Hercegovini".

"Razgovarali smo o problemima Srbije i BiH i kako neke stvari možemo unaprediti, ali svakako da smo spomenuli i saradnju srpskog i hrvatskog naroda. Ne vidim nijedan razlog da sve naše zemlje u okruženju, Hrvatska, Srbija, Crna Gora ne grade dobre odnose, jer bez tog dobrog odnosa nema stabilnosti u BiH, a meni je cilj apsolutna stabilnost u BiH, da ova domovina profunkcioniše", rekao je Čović.

OBNOVA SRPSKE SVETINJE

Vučić je sa episkopom zahumsko-hercegovačkim i primorskim Grigorijem razgovarao o izgradnji Saborne crkve u Mostaru i pomoći Vlade Srbije za izgradnju crkve.

Premijer se nakon toga sastao i sa predstavnicima Srba koji žive u ovom gradu, koji su ga upoznali sa položajem srpske zajednice u Hercegovini.

"Drago mi je sto su Srbi želeli da ostanu u Mostaru i da žive sa druga dva naroda. Mi ćemo pomoći koliko možemo da to i ostvare. Ovde postoji dobra budućnost za sve ljude i sve narode", rekao je Vučić.

Vlada Srbije će dati podršku u oblasti poljoprivrede, kao i za obnovu Saborne crkve, naglasio je premijer nakon sastanka.

On je sa predstavnicima srpske zajednice razgovarao i o njihovom, ne lakom položaju, kao i želji da ostanu da žive u Mostaru.

Tema razgovora bila je i situacija u regionu, rešavanje aktuelnih problema, kao i dobra budućnost za sva tri naroda u Bosni i Hercegovini

Procenjuje se da u gradu na Neretvi živi oko 5.000 Srba, koji u Mostaru nikad nisu imali svog predstavnika u lokalnoj administraciji.

Saborni hram u Mostaru porušen je tokom rata devedesetih godina.

Bila je to jedna od najstarijih i najvećih crkava na Balkanu i u Mostaru najznačajniji spomenik iza Starog mosta. Crkva je izgrađena 1873. godine i bila je najveća u Hercegovini.


PRILIKA ZA SUSRET REGIONALNIH LIDERA

Vučić se nalazi u jednodnevnoj poseti Mostaru, gde prisustvuje otvaranju 19. Međunarodnog sajma privrede.

U Mostaru, gde pored Vučića borave još predsednica Hrvatske i predsednik Crne Gore, Grabar-Kitarović i Filip Vujanović, podignut je nivo bezbednosti.

Da li će i gosti, zvaničnici, biti spremni da iskoriste Mostar za mesto susreta i razgovora, zasad nije poznato.

Izvesno je da do susreta najviših predstavnika zemalja regiona u tom gradu dolazi posle dve haške presude, koje su uzburkale duhove i u Srbiji, i u BiH i u Hrvatskoj, a potom i posle rezervi Hrvatske prema spremnosti Srbije za otvaranje poglavlja 23.

"Stabilnost regiona je ono o čemu treba da se brinemo i moramo bolje i više međusobno da se razumemo", rekao je Vučić za portal Politiko uoči odlaska u Mostar.

On je ukazao da su haške presude podstakle napetu atmosferu kakva nije bila godinama.

"Od sredine marta s vremena na vreme izgledalo je kao da smo se vratili u 90-te godine....Kao neka vremenska mašina", rekao je on.

Vučić je najavljujući posetu Mostaru pre oko 10 dana izjavio da kad je reč o Bosni i Hercegovini, stav Srbije nije promeni, da ona i dalje poštuje teritorijalni integritet BiH, ali da isto tako neće dozvoliti da neko ugrožava Republiku Srpsku.

 "Srbija se nije promenila, njena politika neće biti agresivna, već politika mira i pomirenja, a ne politika osvete nekom drugom narodu. A u Mostar idem, pretpostavljam da će biti interesantno", poručio je premijer.

Bez obzira na sadasnje poteškoće u odnosima BiH i Srbije, dve države moraju graditi bolji odnos zasnovan na poverenju i uzajamnom uvazavanju, poručuje i Izetbegović.

Izetbegović je u intervjuu za sarajevski Dnevni avaz rekao da će u odnosima dveju zemalja i ubuduce biti oscilacija, ali dodaje da je siguran da i u Srbiji, kako je rekao, razumeju značaj mira i saradnje.

U Mostaru će se predstaviti niz kompanija iz regiona, koje ce, po otvaranju sajma, visoki gosti obići u izložbenom prostoru.

U Paviljonu 1 svoj štand ima i Privredna komora Srbije, koja će predstaviti privredne potencijale naše zemlje.

Takođe, više preduzeća iz Srbije imaće svoje štandove, ali i Turistočka organizacija Srbije, koja će prezentovati turističke potencijalne naše zemlje.

Komentari 104

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Morem Plovi

Je*a prosetaj ti malo botovski placeniku i ponesi sa sobom njegovu sliku.

Miloš

Šta je zajedničko Vucicu i Covicu?! Obojica nisu Srbi. Bitan je sendvič!

Alexa83

Nase medjusobne probleme moramo resavati zajednickim dijalogom i pokusati da dodjemo do nekih zajednickih resenja kako bi se stabilizovala situacija na Balkanu i kako bi ceo region mogao ekonomski da krene napred.

special image