Predsednik srpske vlade Aleksandar Vučić putuje sutra u Mostar, gde će se sastati sa liderom bosanskih muslimana Bakirom Izetbegovićem u okviru napora da smanji nedavne tenzije, a najavio je da će u narednim nedeljama sličnu posetu imati i u Hrvatskoj, piše danas portal Politiko.
"Stabilnost regiona je ono o čemu treba da se brinemo i moramo bolje i više međusobno da se razumemo", rekao je Vučić za ovaj portal.
Prema njegovim rečima, nedavne haške presude podstakle su napetu atmosferu kakva nije bila godinama.
"Moja najveća briga je situacija u Bosni i Hercegovini", rekao je premijer Srbije i dodao da narastajući politički ekstremizam na Balkanu predstavlja pretnju stabilnosti u BiH i regionu.
"Ko zna koja bi varnica mogla da zapali Bosnu", rekao je on.
Kako navodi portal, ove Vučićeve izjave dolaze dve nedelje pre izbora u Srbiji i neki će ih doživeti kao njegovu nameru da sebe prikaže kao jedini glas razuma u tom podeljenom regionu.
Politička kalkulacija ili ne, istina je, navodi Politiko, da su emocije ponovo uzburkane na Balkanu, a region suočava Evropu sa još jednom potencijalnom krizom, koja joj je suvišna, konstatuje portal.
Nedavne presude pred Haškim sudom, jedna osuđujuća, za Radovana Karadžića, a druga oslobađajuća, za srpskog ultranacionalistu Vojislava Šešelja, podstakle su strasti na svim stranama.
Bosanski muslimani i Hrvati se žale da je 40-godišnja zatvorska kazna za Karadžića suviše blaga, a zbog Šešeljevog oslobađanja su besni. Mnogi srpski nacionalisti, u međuvremenu, smatraju da je oslobađanje Šešelja dokaz da su Srbi nezasluženo meta međunarodne zajednice, piše portal.
Sudske presude došle su usred ponovnog oživljavanja nacionalizma na Balkanu, uključujući i nedavni povratak na vlast HDZ u Zagrebu.
Neki od vodećih članova stranke su sugerisali da će blokirati put Srbije ka EU ukoliko Srbija ne zauzme oštriji stav kada je reč o suđenjima za ratne zločine.
Vučić je upozorio da su provokacije koje su usledile posle presuda na svim stranama, uključujući i to što su Šešeljeve pristalice slavile u Srebrenici, stvorile bure baruta.
"Od sredine marta s vremena na vreme izgledalo je kao da smo se vratili u 90-te godine", kaže Vučić za Politiko.
"Jedine važne teme ovde su bile presuda Karadžiću, odnosi Srbije i Bosne, odnosi Srbije i Hrvatske i kada ćemo početi sa stvarnim pomirenjem. Kao neka vremenska mašina", rekao je on.
Vučić je dodao da je manje zabrinut za situaciju na Kosovu, bez obzira na nedave političke tenzije, dodavši da ne vidi nikakvu mogućnost za nove sukobe.
Portal podseća na nekadašnju povezanost Vučića i Šešelja i navodi da je Vučić, uprkos nacionalističkoj prošlosti, osvojio poverenje nemačke kancelarke Angele Merkel i drugih evropskih lidera, koji ga tretiraju kao sidro stabilnosti u problematičnom regionu.
Usredsređen na put ka EU, Vučić je insistirao na tome da njegova vlada neće reagovati na provokacije suseda i da će nastaviti da poštuje teritorijalni integritet Bosne.
Portal konstatuje i da se obnovljene tenzije na Balkanu dešavaju se u veoma važnom trenutku za Srbiju , podsećajući da je Vučić u januru raspisao izbore koji će biti održani 24. aprila.
Iako mandat njegovoj vladi ističe 2018. Vucić je odlučio da traži novi četvorogišnji mandat pre nego što počne sa primenom čitavog niza ekonomskih reformi, koje, kako navodi portal, traže Evropa i MMF, a koje uključuju smanjenje troškova vlade i broja zaposlenih u javnom sektoru za 70.000 ili pet odsto u naredne dve godine.
Bez ozbira na neminovan bol koji će doneti restrukturiranje privrede, Vučićeva SNS i njihovi saveznici su očigledni favoriti na izborima, piše Politiko.
Iznenađenje predstavlja jačanje podrške nacionalističkim strankama, posebno Šešljevoj SRS, koja će gotovo sigurno preći cenzus od pet odsto koliko je neophodno da bi se obezbedila mesta u skupštini.
Vučićev odgovor na sve to bio je predstavljanje glasanja kao izbora između problematične prošlosti Srbije i obećanja o budućnosti u EU.
"Boriću se sa njihovim idejama, njihovim vrednostima. Videćemo šta će narod odlučiti ... Mislim da nam ne trebaju novi ratovi, novi sukobi u regionu ", rekao je Vučić.
Sa više od 50 odsto Srba koji podržavaju članstvo u EU, Vučić nema mnogo razloga za brigu, navodi Politiko.
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
"Pomislio sam da su sve shvatili, a onda ne uradimo najlakšu stvar na svetu": Željko Obradović o Partizanovih 2-7
Sudije oštetile Partizan u ključnom napadu Barselone: Krupna greška se jasno vidi na video-snimku!
Navijači Partizana prvi put zviždali svom igraču: Gube strpljenje za njega, evo čije su ime skandirali!
Partizanov alarm gori, što pre mora da krene sa dna! Tabela Evrolige posle petog poraza crno-belih u nizu