"Primenićemo fizički odgovor kao meru čim bude potvrđena lokacija i vreme raspoređivanja ovog invazivnog sredstva u cilju američke nadmoći u svetu, sistema THAAD, na teritoriji Južne Koreje", saopštila je severnokorejska vojska, prenosi danas Rojters, pozivajući se na agenciju KCNA.

U saopštenju se navodi da je vojska Severne Koreje nepokolebljivo spremna na nemilosrdan osvetnički udar kojim će Južnu Koreju pretvoriti u "ogromnu buktinju i gomilu pepela" čim dobije naređenje da izvede napad.

Južnokorejska predsednica Park Geun-hje rekla je danas da sistem THAAD nema za svrhu da uzme na nišan nijednu treću zemlju, već da je usmeren isključivo protiv pretnje Severne Koreje.

SAD i Južna Koreja su u petak saopštile da će ovaj protivraketni sistem, koji se koristi u velikim visinama, biti korišćen u cilju suprotstavljanja rastućim nuklearnim i raketnim sposobnostima Severne Koreje, podseća britanska agencija.

Severna Koreja često preti napadima na interese Južne Koreje i SAD u Aziji i na Pacifiku.

Najava o raspoređivanju sistema THAAD, koja je izazvala brz i oštar protest Kine, usledila je dan nakon što je američko Ministarstvo finansija stavilo na crnu listu severnokorejskog lidera Kim Džong-una zbog kršenja ljudskih prava.

Severna Koreja je stavljanje svog lidera na crnu listu okarakterisala kao "objavu rata" i zapretila snažnim odgovorom.

Zvaničnik južnokorejskog Ministarstva odbrane rekao je da će u roku od nekoliko nedelja biti izabrana lokacija za rasproeđivanje THAAD-a i da saveznici nastoje da ga učine operativnim do kraja 2017. godine.

SAD imaju 28.500 vojnika respoređenih u Južnoj Koreji, kao nasleđe iz Korejskog rata vođenog od 1950. do 1953. godine.

PREKID SVIH KONTAKATA SA SAD

Severna Koreja najavila je danas da će zatvoriti i poslednji preostali kanal komunikacije sa SAD, koji je baziran u severnokorejskoj kancelariji u UN, u znak protesta zbog sankcija koje je Vašington uveo severnokorejskom lideru Kim Džong-unu.

Ministarstvo spoljnih poslova Severne Koreje obavestilo je američku vladu da će obustaviti celokupnu komunikaciju sa Vašingtonom preko severnokorejske kancelarije u Ujedinjenim nacijama u Njujorku, prenosi AFP, pozivajući se na državnu agenciju KCNA.

Kancelarija Severne Koreje u UN dugo je služila kao jedno od malobrojnih mesta za formalnu i neformalnu komunikaciju sa SAD, uključujući pregovore koji su u prošlosti vođeni o nuklearnom razoružavanju Severne Koreje, navodi francuska agencija.

U poruci, koju je juče uputio Vašingtonu posredstvom svoje kancelarije u UN, Pjongjang je naveo da će sva bilateralna pitanja ubuduće biti rešavana na osnovu severnokorejskih zakona iz ratnih vremena, uključujući slučaj dva Amerikanca koji se trenutno nalaze u pritvoru u Severnoj Koreji.


Oto Vormbajer, 21-godišnji američki student, osuđen je u martu u Severnoj Koreji na 15 godina teškog rada zbog toga što je iz hotela ukrao propagandni transparent, dok korejsko-američki misionar Kim Dong-Čul takođe tamo izdržava kaznu zatvora na osnovu optužbi za potkopavanje vlasti i špijunažu.

"Obavestili smo SAD da će biti odgovorne za svaki nemili razvoj dogadajaj do koga bi u budućnosti moglo da dođe", navodi se u saopštenju severnokorejskog ministarstva, prenosi KCNA.