• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija će imati dve bezbednosne službe? BIA ostaje

Izvor MONDO/Tanjug

Model zakona o službama bezbednosti Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP), koji će narednih dana biti predstavljen javnosti, predviđa postojanje dve, umesto dosadašnje tri bezbednosne službebezbednosne službe.


Taj model zakona predvida i uspostavljanje jedinstvenog obaveštajno-bezbednosnog sistema u Srbiji.

Naime rešenjima iz Modela zakona, u koji je Tanjug imao uvid, predlaže se da pored postojece Bezbednosno informativne agencije (BIA) koja bi se i dalje bavila obaveštajno-bezbednosnim poslovima, osnuje Vojno obaveštajno-bezbednosna agencija (VOBA) kao organ uprave u sastavu Ministarstva odbrane koja bi bila nadležna za obaveštajne i bezbednosne poslove znacajne za odbranu zemlje i zaštitu ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

Ukoliko ovo rešenje bude ozakonjeno, sadašnja Vojnobezbednosna agencija (VBA) i Vojno obaveštajna agencija (VOA) bi bile spojene u jednu službu - VOBA.

Jedan od autora ovog modela zakona profesor Miroslav Hadžic kaže da je trenutni broj službi deo nasleda iz ranijeg perioda, te da je ovaj predlog samo jedna od ideja.

"U konsultacijama koje smo imali bilo je predloga ove vrste, jer se u delu strucne javnosti smatra da je to racionalnije i efikasnije rešenje, a istovremeno pojednostavljuje upravljanje. Ovim predlogom BCBP želi da podstakne raspravu o tome koliko i kakvih Službi je potrebno Srbiji. Bilo je i drugih ideja, kao na primer da se osnuje jedna obaveštajna služba, koja bi imala i vojnu komponentu, dok bi se kontraobaveštajnim poslovima onda bavile BIA i VBA", ukazao je Hadžic u izjavi za Tanjug.

Ako se BIA kao jedinstvena civilna služba Srbije bavi kontraobaveštajnim i obaveštajnim poslovima, nije lako dokazati da je opravdano to što Ministarstvo odbrane i vojska imaju dve službe od kojih se jedna bavi kontraobaveštajnim, a druga obaveštajnim radom, smatra Hadžic.

 Na pitanje zašto baš sada BCBP izlazi sa predlogom novih rešenja, Hadžic kaže da su istraživanja Centra pokazala da ima prostora za unapredenje zakonske regulative rada obaveštajno-bezbednosnih službi u Srbiji.

Pored toga, kako je naveo, ako bi se usvojio jedinstven zakon o bezbednosnim službama dobili bismo na jednom mestu sve standarde, norme, uzuse i regule u vezi sa tim službama umesto sadašnja tri zakona i obimne podzakonske regulative koja najvecim delom nije dostupna javnosti.

On je podsetio da BIA radi po zakonu iz 2002, kao i da prema nezvanicnim saznanjima, trenutno radi na izradi novog zakona. Zakon o osnovama uredenja rada službi bezbednosti usvojen je 2009. godine a nakon toga i zakoni o VOA i VBA, podsetio je Hadžic.

Ovaj model zakona potvrduje da su Službe deo jedinstvenog obaveštajno-bezbednosnog sistema i sistema nacionalne bezbednosti Republike Srbije, kao i to da se poslovima od znacaja za usmeravanje i uskladivanje njihovog rada, kao i kontrolu nad njihovim radom, pored ostalih, obavlja Savet za nacionalnu bezbednost.

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gile

E nece moci. Ostaje i VOA i VBA. Manite se corava posla...

Urke

I obe ostaju crnogorske službe.

Maljevic

Moze da ih ima 52, ali ona iz 1945-te i dan danas ostaje na vrhu.

special image