• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Marš u Beogradu: Ni jedna žena nova žrtva

Izvor MONDO/Agencije

Nasilje nad ženama u porodici i njihovo ubijanje ne sme tolerisati, poručeno je u Beogradu je danas na protestnoj šetnji povodom godišnjice Montrealskog masakra i Dana borbe protiv ubijanja žena.

Protestnu šetnju, koja je protekla mirno, organizovala je mreža Žene protiv nasilja u saradnji sa Ženama u crnom u okviru šesnaest dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.

Kako je rekla predstavnica Mreže Vedrana Lacmanović, današnji dan se u svetu obeležava kao Dan borbe protiv femicida, odnosno ubijanja žena, a iz njene organizacije traže da se u Srbiji uspostavi 18. maj kao Dan sećanja na žrtve muškog nasilja.

Ni jedna žrtva više

Povorka je krenula iz Pionirskog parka i ulicom Kneza Miloša stigla do zgrade vlade gde su organizatori okrenuti ka ulazu u zgradu uzvikivali parolu "Nijedna žena manje, nijedna mrtva više". Oni su tokom cele šetnje nosili transparente sa porukama poput "Stop femicidu u Srbiji", "18. maj, Dan sećanja na žene - žrtve muškog nasilja" i "Kaznimo neodgovorno postupanje institucija".

Prošle godine, objasnila je Lacmanović, u nekoliko dana oko 18. maja u Srbiji je ubijeno sedam žena, od strane partnera ili muškog člana porodice pa otuda ideja da se taj datum odredi kao datum obeležavanja.

Svake godine u Srbiji, kaže Lacmanović, strada između 30 i 40 žena od ruke muškaraca iz svoje porodice, a to je, navela je ona, najmanja cifra.

"Mi uvek kažemo da je to najmanje 30 ili 40 zbog toga što do tih podataka dolazimo na osnovu analize medijskih članaka, a moguće je da mnogi slučajevi nisu ni dospeli u medije", istakla je ona.

Osim uspostavljanja posebnog dana kad bi se obeležila borba protiv ubijanja žena, organizatori protesta zahtevaju i da institucije, kako kažu, odgovorno postupaju u svim slučajevima nasilja i da ispitaju svaku prijavu nasilja, jer, prema njenim rečima, podaci pokazuju da je svaka treća ubijena žena prijavila nasilje pre nego što je ubijena.

"To govori o tome da institucije ili nisu reagovale uopšte ili nisu reagovale adekvatno", poručuje Lacmanović.

Protest je protekao mirno i bez incidenata.

Montrealski masakr se desio šestog decembra 1989. kada je Mark Lepin ( 25), naoružan poluautomatom i noževima ubio 14 žena i ranio još devet žena i četiri muškarca na kanadskom univerzitetu u Montrealu, uzvikujući "Vi ste žene, vi ćete postati inženjerke. Vi ste horda feministkinja. Ja mrzim feministkinje", a zatim izvršio samoubistvo.

Mark Lepin je verovao da su studentkinje krive što nije primljen na mašinski smer Univerziteta.

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Зорањ

Ау брате мили, "stop femicidu"! Бухахаха... Не исмевам разлог и сврху шетње али гаде ми се ове што ово организују а при том су и неписмене.

Kara-Murza

Odakle pare?

Zeki

Duga kosa kratka pamet.

special image