• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vršnjačko nasilje: KAZNE za roditelje 100.000!

Izvor MONDO/Tanjug

Da se više nikad ne ponovi tragedija i strašna priča Alekse Jankovića, koji je zbog vrašnjačkog nasilja izvršio samoubistvo. Nacrt zakona je u razmatranju.

 Za roditelje čije dete maltretira vršnjake u školi, narušava ugled i čast drugog učenika ili nastavnika nacrt Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđa novčane kazne od 30.000 do 100.000 dinara.

Za teže prekršaje deteta u školi, kao što su uništavanje i krađa imovine, prepravljanje ili dopisivanje podataka u evidenciju koju vodi škola, zakon za roditelje predviđa prekršajnu ili krivičnu odgovornost.

Drugovi naterali dečaka da skoči sa krova vrtića?!

Upotreba alkohola, duvana, narkotika, unošenje oružja u školu ili upotreba mobilnih telefona kojim se ugrožavaju prava drugih učenika ili u svrhu prevare prilikom ocenjivanja, takođe su definisani kao teža povreda obaveza.

Đaci i nastavnici oterali dečaka u smrt?

Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije ističe za "Kurir" da će se o modelima još razgovarati, ali da je u svakom slučaju važno da zakon obaveže i roditelje da preuzmu odgovrnost za nasilničko ponašanje svog deteta.

"Slučaj Aleksa": Škola se žalila na presudu

”Rešavanje problema nasilničkog ponašanja kod deteta trebalo bi da bude odgovornost i roditelja đaka, profesora, direktora škole, države. Kao razredni starešina sam sretala roditelje koji su pokazivali maksimalni stepen nezainteresovanosti i koji, uprkos brojnim pozivima, pa čak I telegramima, nisu dolazili na razgovore i konsultacije. Stoga, svakako bi trebalo uvesti neke mere, a iznosti novčanih kazni trebalo bi da budu odgovorni za svoje dete”, navela je Jankovićeva.

Trenutno su u toku razgovori predstavnika Ministarstva prosvete s reprezentativnim sindikatima, a tek nakon javne rasprave nacrt zakona će biti dostavljen poslanicima Narodne skupštine na razmatranje.

Kazne i za sekretare škole

Po prvi put predviđene su novčane kazne i za sekretare škola koji ne budu savesno obavljali svoj posao - od 5.000 do 100.000 dinara.

Ministar prosvete Mladen Šarčević ranije je rekao da će sekretari škola biti kažnjavani ukoliko, kao pravnici, ne upozore direktore "da ne srljaju u sudske sporove za koje se unapred zna da će biti izgubljeni".

Zbog izgubljenih sudskih sporova računi mnogih škola danas su u blokadi, a ministarstvo je ove godine izdvojilo 215,5 miliona dinara za izgubljene sudske sporove.

Predlog je i da se vreme koje đaci provode u školi više ne meri školskim časovima, nego satima, a da se u njihov radni dan računaju obavezni i izborni časovi, vannastavne aktivnosti.

Komentari 32

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Roditelj

Potpuno ste u pravu. Imam decu i idu u školu. Nema lektire, nema obaveznih domaćih, nema kazne za nedisciplinu na času (dozvoljeno pijuckanje vode pa piškenje) pa priča pa šetnja... I što kažete: na sajtu tom i tom informacije o tom i tom, pratite na fejsu kad nastavnica objavi rezultate... Halo? I onda nema kraja mobilnom, internetu itd. Kad su SVI tamo što da ONI ne budu? Začarani krug... Do pre par godina dobri učenici sad zbog "društvenih mreža" zavisnici i neradnici? Džabe vaspitanje, lep govor. Jutjuberi znaju bolje! A nastavnici NE SMEJU da kazne, ne smeju da daju slabe i obaraju učenike... Kad u školi smeju ono što kući ne smeju? Pa državo fašistička, kazni roditelje koji ožvalaviše pričajući o dobrom i lošem, o značaju škole- kad u školi kadar koji ne VASPITAVA I OBRAZUJE nego PREDAJE i STATIRA. Nije više moć samo u porodici, nikad nije ni bila. Sredina (čitaj prvo ŠKOLA) je šlag na torti u formiranju ličnosti. A ako se dete otme kontroli, za svaki slučaj udrite po sirotinji roditeljima, po godišnju platu za ne daj Bože! Ne razumem ovu fašističku državu, ne pravdam odgovornost roditelja ali ovo je besmisao!

Милан

Од овакве државе ме ништа и не чуди. Хајде пре тога да уведемо закон да је школа дужна да ми плати исти оволики износ за сваку псовку, сваку видео игрицу, свако непримерено понашање, сваку исцепану тренерку, патике коју дете донесе кући. Док клинац није кренуо у школу није знао шта је псовка, ко је Мунђа и Раста, сад не могу да га одвојим од телефона - ако му ја не дам, оде код школског друга па тамо два сата проводе на интернету или у игрању игрица. Е, прво нек школа одговара за све што је дете лоше покупило у школи. На крају, и вршњачко насиље је производ школе и друштва а не породице. Како такво дете не малтретира никог у присуству родитеља а почне да малтретира чим се нађе у школи у присуству својих вршњака из одељења - дакле школа треба да плаћа породици за вршњачко насиље а не родитељи - али овде је све наопако. Мало је неповезано јер не могу да верујем колики је ово цинизам, али надам се да сам истакао поенту - школа од узорне деце прави манијаке и жртве а не обрнуто. Јер да је обрнуто онда би требало казнити и родитеље малтретиране деце што су тако своје дете научили. Из примера своје деце видим да су све лоше "покупили" у школи а да је немогућа мисија борити се са тиме - ипак је прејак утицај вршњака и друштва у којем дете све више има осећај припадности - док је било искључиво у породици, није било проблема јер је само ту припадало, чим се издвојило - почели су проблеми.

Uros

@Милан Ne rise bilde

special image