• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evropa poklekla: Ratifikovana CETA s Kanadom

Izvor MONDO/Beta

Evropski parlament ratifikovao je danas trgovinski sporazum s Kanadom, koji treba da "spoji dva tržišta i doprinese međunarodnoj saradnji", iako je imao brojne protivnike u Evropi.

Sporazum zagovornici hvale kao dobar i neophodan"u vreme kada brojne političke snage, poput američkog predsednika Donalda Trampa, nastoje da zaustave globalizaciju".

Ukidanje carina

Trgovinska razmena između EU i Kanade veća je od 60 milijardi godišnje i EU očekuje da će ratifikovani CETA sporazum povećati razmenu za 20 odsto jer će ukinuti gotovo sve carine. Posle sedmogodišnjih pregovora lideri Evropske unije i Kanade potpisali su u oktobru sporazum o slobodnoj trgovini koji ukida carine za 98 odsto proizvoda.

Posle današnje tročasovne rasprave i godina pregovaranja, za ratifikaciju sporazuma glasalo je 408 poslanika, dok su 254 bila protiv a 33 uzdržana.

Ovim činom završava se proces potvrđivanja sporazuma u evropskim institucijama, a tek treba da se izjasne parlamenti 28 članica EU. Sporazum, međutim, poččinje da se sprovodi odmah.

Ispred zgrade Evropskog parlamenta u Strazburu u utorak su se okupile stotine demonstranata koji smatraju da će takav sporazum, umesto da obezbedi rast i nova radna mesta, doprineti snižavanju ekoloških, radnih i potrošačkih standarda u EU.

Poseban problem je što se svi sporovi EU i Kanade prema ovom sporazumu rešavaju pred privatnom arbitražom u Kanadi.

Komesarka EU za trgovinu Sesilija Malmstrom rekla je da sporazum kojim će se ujediniti tržišta od 500 miliona Evropljana i 35 miliona Kanađana neće smanjiti nezavisnost EU u donošenju odluka. Ona je rekla da sporazum "neće izmeniti standarde za bezbednost hrane ili druga pravila EU, jer to mogu da učine samo evropske institucije".

Sličnim sporazum sa SAD, TTIP, je zapeo u ćorsokaki sve je manje izgleda da će i tu prekoatlanske multinacionalke omastiti brk.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Stefan

Rip Evropo

special image