• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Akcija u Beogradu "Odavde je krenuo voz smrti"

Izvor Beta

Predstavnici nevladinih organizacija su ispred ulaza u Glavnu železničku stanicu u Beogradu organizovali mirovnu akciju povodom 24. godišnjice zločina u Štrpcima kada su pripadnici srpske formacije "Osvetnici" ubile 20 nesrpskih civila


Sa beogradske železničke stanice, 27. februara 1993. je krenuo voz broj 671 na relaciji Beograd - Bar iz koga su pripadnici te formacije Vojske Republike Srpske oteli u stanici Štrpce u BIH 18 Muslimana, jednog Hrvata i jednu nepoznatu osobu koje su potom ubili u blizini Višegrada.

Mirovnu akciju "Pamtimo zločin u Štrpcima" organizovali su Žene u crnom, Fond za humanitarno pravo i Inicijativa mladih za ljudska prava čiji su predstavnici nosili slike sa imenima žrtava.

Okupljeni su nosili i transparente "Pamtimo zločin u Štrpcima", "Oteti i ubijeni", "Odavde je krenuo voz smrti 671" a zatražili su od nadležnih u Srbiji da potvrdi optužnicu protiv osumnjienih za taj zločin.


Zahtevaju i da se na ulazu u beogradsku Glavnu železničku stanicu postavi spomen ploča sa imenima ubijenih kao i da njihove porodcie dobiju pravičnu odštetu.

Štrpci: 24. godišnjica a nalogodavac tajna



Organizatori akcije zahtevaju od nadležnih u Srbiji da budu procesuirani ne samo neposredni izvršioci već i nalogodavci i inspiratori tog zločina, rekao je novinarima predstavnik Žena u crnom Miloš Urošević.

Predstavnik Inicijative za ljudska prava Marko Milosavljević je naveo da su zahtevi nevladinih organizacija već više od dve decenije isti i da i danas ponovo traže procesuiranje odgovornih.

Okupljeni su delili flajere u vidu simboličnih voznih karti sa imenima žrtava, koje su u 15.48 otete u Štrpcima, a potom ubijene i bačene u Drinu.

Žrtve tog zločina su bili Esad Kapetanović, Ilijaz Ličin, Fehim Bakija, Šećo Softić, Rifat Husović, Halil Zupčević, Senad Dječević, Jusuf Rastoder, Ismet Babačić, Toma Buzov, Adem Alomerović, Muhedin Hanić, Safet Preljević, Džafer Topuzović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić i jedna nepoznata osoba.

Za taj zločin samo je Nebojša Ranisavljević pravnosnažno osuđen pred Višim sudom u Bijelom Polju, u Crnoj Gori, a do sada su nađeni ostaci tela samo četiri žrtve.

Za zločin u Štrpcima pred sudom Bosne i Hercegovine u toku je suđenje desetorici optuženih.

Tužilaštvo za ratne zločine Srbije podiglo je u martu 2015. optužnicu protiv pet osoba ali je sud do danas nije potvrdio već ju je nekoliko puta vraćao Tužilaštvu na dopunu.

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

hark

jel znaju koje su kazne za ovo na dorcolu?

петар

не знам латиницу. о чему се ради?

srbenda

pa se pitamo braco sto nas je manje i manje stize proklestvo svakoga kad tad bosna nam je uvek zlo nanosili a ovo poslednj najgore bacila je proklestvo na srbe, nestacemo ko nacija sve zbog drugig

special image