• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Štrpci: 24. godišnjica a nalogodavac tajna

Izvor Tanjug

Danas se navršava 24 godine od otmice u Štrpcima, što je naziv za zločin od 27. februara 1993, kada su zločinci iz srpskih paravojnih jedinica pod komandom Milana Lukića, u mestu Štrpci oteli grupu putnika iz voza.

Iz voza 671 na liniji Beograd - Bar oteto 18 Bošnjaka i jedan Hrvat, su potom likvidirani.

Većina ubijenih su bili državljani SR Jugoslavije i bili su uglavnom iz Priboja, Prijepolja, Beograda i Podgorice. Među njima je bilo i državljana Bosne i Hercegovine.

Na belom mermernom kamenu u obliku tradicionalnog muslimanskog nadgrobnog spomenika nišana u Prijepolju ispisana je poruka: "Ko u ovoj zemlji zaboravi 27. februar 1993. i stanicu Štrpci odustao je od budućnosti." Izgradnju spomen kompleksa finansirala je Skupština opštine Prijepolje.

Posmrtni ostaci 16 putnika još nisu pronađeni, dok su posmrtni ostaci Ćorić Rasima i Rastoder Jusufa pronađeni u jezeru Perućac. Nekompletni ostaci trećeg putnika Zubčević Halila su takođe pronađeni u jezeru.

Iako je nekoliko direktnih izvršilaca osuđeno, još se ne znaju imena onih koji su naredili i organizovali ovaj zločin.

U Prijepolju, pored starog mosta na Limu, 2009 je otkriveno spomen obeležje žrtvama otmice.

U Bijelom Polju, u februaru 2016. postavljen je spomenik u obliku muslimanskog nadgrobnog spomenika posvećen žrtvama ove otmice.

UHAPŠENI U SRBIJI JOŠ BEZ SUĐENJA

Pripadnici vojne formacije "Osvetnici“, koja je, kako se navodi u optužnici, delovala u sastavu tadašnje Višegradske brigade Vojske Republike Srpske, a pod komandom haškog osuđenika Milana Lukića, izveli su 20 putnika, većinom bošnjačke nacionalnosti, zatim ih odveli u selo Prelovo (opština Višegrad), gde su ih mučili, a potom ubili.

Za zločin u Štrpcima 2002. godine pravosnažno je na 15 godina zatvora osuđen Nebojša Ranisavljević pred Višim sudom u Bijelom Polju.

Saradnjom tužilaštava za ratne zločine Srbije i Bosne i Hercegovine, 5. decembra 2014. srpska policija uhapsila je pet osoba zbog sumnje da su počinili ratni zločin u Štrpcima.

Na području Bosne i Hercegovine uhapšeno je deset osumnjičenih.

U Srbiji, među uhapšenima za ratni zločin u Štrpcima, nalazi se i Gojko Lukić (1956), brat haškog osuđenika Milana Lukića.

Za zločin u Štrpcima pred sudom Bosne i Hercegovine u toku je suđenje desetorici optuženih, među kojima su Luka Dragičević, komandant Višegradske brigade, i Boban Inđić, komandant Interventne čete u Višegradskoj brigadi.

U Srbiji suđenje za slučaj otmice i ubistva u Štrpcima još nije počelo, a članovi porodica žrtava nisu dobili status civilnih žrtava rata.

Kako se navodi u optužnici, od 20 otetih 18 je bilo bošnjačke nacionalnosti, uglavnom s područja Sandžaka, državljana tadašnje SR Jugoslavije, odnosno Srbije i Crne Gore, jedna osoba bila je hrvatske nacionalnosti i jedna osoba arapskog porekla.

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zvezdin sin

Ne opravdavam ni jedan zločin ali dokle će muslimanski kasapi i krvoloci poput Nasera i mnogi drugi koji su krali, klali, ubijali i silovali Srbe da šetaju slobodno dok samo naši ljudi trunu po zatvorima.Šiptare i Hrvate takođe nije stigla nikakva kazna, a imaju desetine hiljada ubijenih iza sebe.Kada se već sprovodi pravda neka bude jednaka za sve.

milos

po komentarima se vidi da zdrav razum nije umro u Srbiji gdje su "srbendama" svete samo srpske žrtve....

Serbia forever

@milos To nikako nije smelo da se dogodi, da neko sa strane upada u Srbiju u ubija njeno nevino stanovništvo! Zato treba pravilno presuditi, da se da primer za ubuduće!

special image