• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PRIMITIVIZAM: Invalidi najviše poniženi u Srbiji

Izvor MONDO/Tanjug

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković dostavila je Skupštini Srbije godišnji izveštaj za 2016. godinu. Najviše pritužbi građana, četvrtina od ukupnog broja, podneto je zbog diskriminacije na osnovu invaliditeta.


Slede pritužbe podnete zbog diskriminacije na osnovu starosnog doba, nacionalne pripadnosti i zdravstvenog stanja.

Kada su u pitanju oblasti u kojima se diskriminacija najčešće pojavljuje, najveći broj pritužbi, kao i prethodnih godina, podnet je zbog diskriminacije u postupku zapošljavanja ili na poslu - trećina od ukupnog broja.

Građani se zatim žale na postupke pred organima javne vlasti i zbog diskriminacije prilikom pružanja javnih usluga ili pri korišćenju objekata i površina.

Tokom prethodne godine, Poverenica je uputila znatno veći broj preporuka mera za ostvarivanje ravnopravnosti, jer je praksa pokazala se na taj način najefikasnije sprovodi preventivno delovanje.

U izveštaju dostavljenom parlamentu date su 24 preporuke za suzbijanje diskriminacije i unapređenje ravnopravnosti, među kojima je intenziviranje rada na uklanjanju svih vrsta barijera koje građanima i građankama sa invaliditetom otežavaju pristup javnim objektima, prevozu i komunikacijama.

Poverenica je preporučila i preduzimanje mera kojima će se obezbediti pedagoški asistenti za decu kojoj je potrebna dodatna podrška u obrazovanju, usvajanje Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, kao i preduzimanje mera za ekonomsko osnaživanje žena i zaštitu žena od diskriminacije na tržištu rada.

Među preporukama poverenice je i poboljasanje položaja starijih građana i građanki, naročito u ruralnim i nepristupačnim područjima, a posebno u domenu pružanja usluga socijalne i zdravstvene zaštite.

MAJA GOJKOVIĆ: BIRAČKA MESTA BIĆE DOSTUPNA INVALIDIMA

Biračka mesta za glasanje na izborima za perdsednika Srbije biće dostupna osobama sa invaliditetom, a predsednica parlamenta Maja Gojković ističe da je i usvajanjem zakona, među kojima je krovni Zakon o zabrani diskriminacije, napravljen značaj korak za njihovo osnaživanje i uključivanje u društvo i politiku.

U Srbiji živi oko 800.000 građana sa nekim oblikom invaliditeta, a Gojković kaže da pored mnogih fizičkih prepreka sa kojima se svakodnevno suočavaju, najupornije su one nevidljive i bolne, a to su stereotipi i predrasude.

"Potencijali i mogućnosti osoba sa invaliditetom izuzetno su značajni za razvoj i napredak naše društva", istakla je Gojković na otvaranju Nacionalne konferencije "Jačanje političkog učešća osoba sa invaliditetom u Srbiji".

Gojković je rekla da je prema Uputstvu Republičke izborne komisije i Regulatornog tela za elektronske medije predviđeno da na svim biračkim mestima slabovidi i slepi mogu da se kreću uz pomoć pasa vodiča, te da će biračka mesta biti u prizemlju kako bi se olakšalo kretanje.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Kinta Kunte

Pa ugrozeni su oduvek, a najvise zato sto je AV "pametan"ah da,veoma je ponosan...

62

Kod nas se samo o invalidima priča,a slabo šta se na tom planu radi. U većim gradovima i crno i belo a u manjim da ne pričam

Nisam Ja

Pa dobro majku mu vec 13 dina radim ko elektricar i proso sam razna gradilista od Srbije preko zemalja bivse Juge i Rusije pa sve do Nemacke!Vidjao sam zene na gradilistima da rade al mi nikako nije jasno sta bi neko u kolicima ili bez nekog uda mogo da radi na gradilistu!Postoje poslovi za koje se bre prolaze lekarski pregledi da bi uopste mogo da pomislis time da se bavis!Stvarno je zalosno ako se ti ljudi osecaju toliko diskriminisani al i oni treba da shvate da se generalno tesko dolazi do posla i da to mozda i nema preterane veze sa njihovim invaliditetom nego sa u*ranim trzistem rada

special image