Drugoj najmlađoj milijarderki na svetu, Katarini Andersen izrečena je kazna u iznosu od 250.000 norveških kruna (3,05 miliona dinara) zbog vožnje u pijanom stanju.
Ova dvadesetdvogodišnjakinja je bila na puta ka porodičnoj vikendici u norveškom ski centru Hafjel, kada ju je zaustavila policija. Utvrđeno je da je Andresen imala tri puta više alkohola u krvi od zakonskog ograničenja. Kako navodi norveški VG, njoj tek sat vremena nakon zaustavljanja urađen alkotest.
"Forbs" je procenio bogatstvo Katarine Andresen na 1,23 milijarde dolara i ona važi za najbogatiju ženu u Norveškoj, gde se kazne za vožnju u pijanom stanju utvrđuju na osnovu prihoda optuženog.
Inače, bogatašica je i dobro prošla, jer je sud u Oslu mogao da joj izrekne kaznu od 40 miliona kruna (skoro pola milijarde dinara) zasnovanu na imovini Katarine Andresen. Međutim, olakšavajuća okolnost je što nema fiksne prihode, iako ima 42 odsto udela u porodičnoj investicionoj kompaniji, koje je dobila od svog oca 2007. godine.
Pored novčane, dobila je i zabranu vožnje u trajanju od 13 meseci.
Inače, ovo nije najveća kazna izrečena u Norveškoj za pijanu vožnju. Rekord drži jedna Norvežanka koja je 2004. kažnjena sa pola miliona kruna (6 miliona dinara). Ona je nakon popijenih 11 čaša vina u jednom baru u Oslu sela u auto i nakon samo 100 metara udarila u tri parkirana automobila.
Dozvoljena granica alkohola u krvi u Norveškoj iznosi 0,2 promila i smatra se jednom od najstrožijih u Evropi.
Stroge kazne za pijanu vožnju u svetu
U Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kazna za vožnju u alkoholisanom stanju može biti i 80 udaraca bičem.
U Južnoj Africi, za pijanu vožnju može se dobiti i deset godina zatvora.
Na Tajvanu, pijani vozač može dobiti dve godine zatvora. A ako u takvom stanju izazove saobraćajnu nezgode kazna skače na sedam godina zatvora, odnosno deset u slučaju smrti nekog od učesnika u tom incidentu.