Svi zapisnici o saobraćajnim nesrećama biće od 1. januara naredne godine u digitalnom obliku, a Ministarstvo unutrašnjih poslova će ih dostavljati Udruženju osiguravača Srbije najavio je generalni sekretar ovog Udruženja Duško Jovanović.
On je na konferenciji "Srpski dani osiguranja" rekao da je cilj ove nove promene da se ubrza isplata šteta i utvrđivanje odgovornosti u saobraćajnim nesrećama, a izveštaji sa mesta nesreće će, kad im MUP dostavi podatke, dalje slati osiguravajućim kućama i oštećenim građanima.
Podaci Udruženja kažu da je na putevima Srbije prošle godine bilo 2,4 miliona osiguranih vozila, od toga 82 procenta putničkih vozila, devet procenata teretnih vozila a svih ostalih nešto ispod deset procenata.
"Na domaćem tržištu trenutno funkcioniše deset osiguravajućih kuća koje se bave problemom autoodgovornosti, a ukupna premija prošle godine je iznosila oko 30 milijardi dinara, što je rast od 4,3 odsto u odnosu na godinu ranije", navodi Jovanović.
Prošečna premija autoodgovornosti bila je 12.820 dinara (104 evra), što je niže u odnosu na Crnu Goru gde je 169 evra, BiH 152 evra, a u Hrvatskoj i Sloveniji je taj iznos 130 i 129 evra.
On je rekao da od novog zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju Udruženje očekuje da se reši problem garantnog fonda.
"Drugi deo koji očekujemo od zakona je da omogući izlaganje zapisnika i drugu dokumentaciju preko osiguravača. Imamo problema sa NBS kao regulatorom, kada moramo da obradimo štetu a do zapisnika o nesrećama ne možemo da dođemo ponekad i mesec dana. U ovom slučaju ćemo do izveštaja dolaziti u roku 24 sata i imamo za to podršku NBS i MUP-a", kaže Jovanović.
Isto tako, plan je da Udruženje od Ministarstva pravde dobija neophodnu dokumentaciju kako bi se podaci mogli slati osiguravajućim kućama i građanima, kao i da se da se pet procenata izdvajanja po Zakonu o obaveznom osiguranju za Republički fond za zdravstveno osiguranje smanji na 1,5 do 2 procenta izdvajanja.
Stručnjaci su na konferenciji istakli da je neophodno smanjiti i troškove sprovođenja osiguranja, rešiti pitanja neujednačenih kriterijuma za isplatu nematerijalnih šteta, te da se osiguravajuće kompanije u Srbiji pripreme za libralizaciju tržišta autoosiguranja koje će doneti manje profita.
Kako je rekao Jovanović, MUP završava i novi zakon o bezbednosti u saobraćaju i pravilnik o tehničkim pregledima.
Učesnici konferencije su govoreći o zakonu o obaveznom osiguranju u saobraćaju, rekli da se radi o veoma bitnom zakonu, jer podaci govore da se nekada štete isplaćuju decenijama te da iznosi isplata nisu ujednačeni kao i kriterijumi isplate.