Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić nada se da će u narednom periodu doći do pada cene nafte i njenih derivata, a ukoliko do toga ne dođe Vlada Srbije će razmotriti koje mere ima na raspolaganju.
Antić je podsetio da cenu nafte i derivata diktira svetsko tržište, da je sirova nafta u svetu poskupela.
"Cena (barela sirove nafte) je u jednom trenutku bila 80 dolara. Sada je period kolebanja cene i lagan pad. Pratićemo kako će se te cene u narednom periodu razvijati sa nadom da će doći do pada cene i sirove nafte i derivata", rekoa je Antić za TV Prva.
Ukoliko do toga ne dođe, kako je rekao, na nivou Vlade Srbije videće koje mere imaju na raspolaganju.
"Moramo da uzmemo u obzir da imamo tržišno formulisanje tih cena i da tržište diktira sve uslove", pojasnio je Antić.
Podsećamo da državni deo u ceni svakog litra benzina čini 55,2 odsto od cene, a to praktično znači da od 150 dinara maloprodajne cene goriva, država uzima gotovo 83 dinara. Kod dizela država uzima nešto manje, oko 53,8 odsto krajnje cene.
Zakon o akcizama omogućava da se bez promene propisa vanredno smanje akcize do 20 odsto "zbog poremećaja na tržištu". Poslednji put to je učinjeno 2012. godine, kada je "vanredna situacija" trajala šest meseci.
Najnovije i najzanimljivije vesti iz sveta automobila, automobilske tehnike, saveta, saobraćaja… pratite u rubrici MONDO Auto, kao i na našoj Facebook stranici – MONDO Automobili.