Pitali smo stručnjake Gradskog zavoda za zaštitu zdravlja, koji kontrolišu reku Topčiderku (a uliva se u ovaj rukavac), za objašnjenje ovog fenomena.

Kažu da je voda u reci Topčiderka lošeg kvaliteta i da donosi zagađenje u Čukarički rukavac, koji je zatvoren ka Adi.


Iz njega voda ne može da se izlije i zato dolazi do zagađenja, objašnjava biolog Aljoša Tanasković.

"Na osnovu podataka iz Topčiderke, poreklo zagađenja je iz komunalnih otpadnih voda. Te vode su bogate fosfatima i nitratima i pogodne su za rast biljaka, pa dovode do rasta i vodenih biljaka", kaže Tanasković.

Razmnožavanju sočivice pomaže i to što je ovog leta toplije vreme, a u samom rukavcu je plitka voda.

Ipak, Tanasković kaže da nije u pitanju nikakva dramatična situacija.

MONDO/Stefan Stojanović alge, čukarički rukavac



"To je potpuno normalno i dešava se svake godine. To je normalna pojava u bilo kom sistemu zatvorenijeg tipa, pošto voda nema gde da ode. To se dešava i na Savi i Dunavu, u delovima gde vetar nabacuje sočivicu u lagume", objašnjava Tanasković.

Ističe i da zagađenje iz Topčiderke i rukavca nema nikakvog negativnog uticaja na kvalitet vode na Adi.

"Nema tu nikakve negativne veze, a voda iz Savskog jezera se prepumpava u Čukarički rukavac, i tako se delimično poboljašava kvalitet vode u samom rukavcu", rekao je Tanasković za MONDO.

Sočivice su, inače, plivajuće – vodene biljke. Ove sitne biljčice brzo rastu. Najviše im odgovaraju stajaće i sporotekuće vode. Na nekim vodama u stanju su da se toliko namnože, da pokriju celu vodenu površinu. Ribe, a naročito barske ptice ih rado jedu, a imaju i ulogu u čišćenju voda, pošto dobro vezuju nitrite i nitrate zagađenja.



Stručnjaci kažu da u Savskom jezeru, ove biljke imaju pozitivnu i nezamenljivu ulogu u samoprečišćavanju jezera i održavanju pozitivnog balansa kiseonika.

Nedavno su iz Zavoda za zaštitu prirode objasnili da ih je potrebno, s vremena na vreme proređivati, ali da bi njihovo potpuno uklanjanje bilo krajnje pogrešno i dovelo bi do štetnih posledica.

Užas u srpskim rekama - ovo je spas! (FOTO)

Topčiderska reka ili kako je još nazivaju Topčiderka je stari ekološki problem Beograda i u planu je njeno uređenje. Ona kompletnom svojom dužinom od 31 kilometar prolazi kroz grad.

Ubiće nas plastika - katastrofa u boci (VIDEO)