"Apgrejd", kako se to danas kaže, iliti po starinski unapređenje kartice najavio je gradski menadžer Beograda, Goran Vesić.

Na konferenciji Serbiacashless Forum, gde se u organizaciji poznate kartičarske kompanije VISA razgovaralo o ditalnom svetu i plaćanju u njemu, Vesić je govorio o koracima kojima srpska prestonica gazi u vrli novi svet.

U sred priče o gradovima u kojima je gotovina kao novac potpuno proterana, recimo u Stokholmu gde se 98 odsto plaćanja vrši preko kartica, kompjutera i mobilnih telefona, menadžer Vesić je rekao da i Beograd brzo napreduje u istom smeru.

"Mnogim građanima plaćanje bez keša izgleda kao daleka budućnost ali u Beogradu se na tome uveliko radi. Beskontaktno plaćanje blisko je svakome ko se vozi javnim prevozom i koristi 'busplus' karticu, a od sledeće godine ona će prerasti u platnu karticu kojim će se plaćati i ruge stvari", najavio je veliku novinu Vesić.

Gradi menadžer stiče da u gradu cirkuliše 500.000 "busplus" kartica i da se tog broja platnih kartica ne bi postidela niti jedna velika banka.

Digitalnim Beograd polako postaje i uvođenjem drugih vrsta kartica, kojima će određene kategorije građana, recimo najstariji, moći da dobiju određene popuste ili besplatne usluge a koje, rekao je gradski menadžer, takođe vremenom mogu postati platne kartice nalik na bankarske.

"Beograd napreduje u bezgotovinskom plaćanju i mesta za takvu vrstu trgovine se gotovo svakodnevno šire. Do pre pest ili sedam meseci niste mogli da, recimo, platite parkiranje ili kaznu za odnošenje vozila 'paukom' bankarskim karticama, sada to može. U garaži "Obilićev venac" za tih nekoliko meseci od kako je to tamo uvedeno plaćanje karticama se popelo na 35 odsto ukupnog. Znači, kaka ljudima omogućite da ne plaćaju kešom, oni to i koriste" rekao je Vesić.

Gradski menadžer je najavio i da će u mreži stanica sa biciklima za rentiranje, kojih će biti 150 u celom gradu, biti plaćanje isključivo bezgotovinski.

Nova obećanja: Kada će kraj radova na Brankovom

Vesić je kao ilustraciju u napredovanju digitalnog Beograda napomenuo i unaprađenje onlajn (internet) servisa Grada, recimo BG portalu na kome se sada objavljuju mesta izvođenja svih radova u gradu, isključenja vode i struje i sl, ali i obavljaju ankete i glasanja Beograđana o nekim pitanjima, a biće pridodate i kamere sa svih gradilišta na kojima je investitor Grad, kako bi se javno pratila dinamika radova.

USKORO BEZ GUŽVI na Slaviji i Bulevaru oslobođenja